Міжнародні новини

Харківська правозахисна група отримує половину Нобелівської премії Міжнародного Меморіалу і віддасть її постраждалим від війни

25.12.2022
автор: Євген Захаров
джерело: Веб-сайт ХПГ - https:

Харківська правозахисна група (ХПГ), яка є єдиним діючим в Україні членом Міжнародного Меморіалу, стала лауреатом Нобелівської премії миру 2022 року разом із іншими меморіальськими організаціями. Крім того, ХПГ отримає 1 666 666 шведських крон — половину від присудженої Меморіалу грошової частини премії. Уся ця сума буде спрямована на допомогу цивільному населенню: родинам, члени яких загинули через російське вторгнення.

7 жовтня було оголошено, що цьогорічну Премію миру отримують українська правозахисна організація Центр громадянських свобод, Міжнародний Меморіал та білоруський правозахисник Олесь Біляцький.

У пресрелізі було вказано, що нагороду отримує “російський Меморіал”, однак пізніше Норвезький нобелівський комітет у листі уточнив, що нагороду отримує саме Міжнародний Меморіал, який об’єднує в собі:
• окремі юридичні особи з назвою “Меморіал”, зареєстровані в Росії (32 юридичні особи), Україні (4 юридичні особи), Італії, Франції, Німеччині та Бельгії;
• чотири структурні відділення у Франції, Чехії, Україні та Пермському краю Росії.

Харківська правозахисна група, яка починала свою роботу як “Харківський Меморіал” у кінці вісімдесятих, зараз залишається єдиним активним відділенням Меморіалу в Україні. Директор ХПГ Євген Захаров також є членом правління Міжнародного Меморіалу з 1994 року.

За свою тридцятирічну історію ХПГ допомогла сотням тисяч людей, надала безкоштовну правову допомогу десяткам тисяч людей та виграла понад 150 справ у Європейському суді з прав людини (найбільше в Україні серед недержавних організацій), не програвши жодної справи. Ще 500 поданих заяв очікують на рішення Європейського суду.

Крім юридичної допомоги та захисту прав у судах організація систематично займається зміною підходів до прав людини, просуваючи зміни до законів, впливаючи на судову практику, просуваючи права людини через освіту та медіа. Серед досягнень ХПГ — успішна кампанія щодо скасування смертної кари в Україні, участь у створенні та лобіюванні Кримінального процесуального кодексу, системи безоплатної правової допомоги, закону “Про доступ до публічної інформації”. ХПГ часто оплачувала роботу кваліфікованих адвокатів у гучних судових процесах, серед останніх — дифамаційний позов Віктора Медведчука проти Вахтанга Кіпіані через книжку “Справа Василя Стуса”.

Через школи з прав людини та тематичні тренінги від Харківської правозахисної групи пройшло більше двох тисяч людей. Колишні працівники ХПГ є серед відомих адвокатів, суддів Верховного Суду, посадовців Мін’юсту, працівників міжнародних та міжурядових правозахисних організацій.

Разом із іншим лауреатом Нобелівської премії миру, Центром громадянських свобод, та Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Харківська правозахисна група у березні 2022 року започаткувала ініціативу T4P (Трибунал для Путіна), якій вдалося зібрати дані про десятки тисяч воєнних злочинів під час вторгнення Росії до України. Саме “видатні зусилля з документування воєнних злочинів”, серед іншого, були відзначені Нобелівським комітетом.

ХПГ створила та підтримує роботу спільної бази даних воєнних злочинів, виявлених Т4Р. Недавно також було запущено сайт ініціативи T4P на 7 мовах, де можна побачити живу статистику зібраних даних у мапах, графіках і таблицях.

*  *  * 

Євген Захаров, директор ХПГ, згадав поіменно усіх людей, котрі внесли дещицю своєї праці у 30-річну історію Харківської правозахисної групи
 
ХПГ є лауреатом Нобелівської премії миру 2022 року як одна з організацій "Міжнародного Меморіалу", і правління вирішило передати половину грошової частини премії нам для допомоги цивільним жертвам російської агресії.
 
Вітаю всіх причетних з цією нагородою! Спробую всіх поіменно згадати.
 
Отже, у 1992 році серед засновників і перших працівників ХПГ наші друзі (світла їм пам'ять!): Генріх Алтунян, Владислав Недобора Володимир Пономарьов. Інші засновники: та багаторічні працівники: Ірина Рапп (більше 25 років співголова ХПГ), Софія Карасік, Євген Захаров, Інна Захарова, Марія Шутальова. Ще два засновники - Віктор Баранов (нещодавно помер) та Григорій Мар'яновський - за кілька років вийшли з ХПГ.
 
З 1993 року і до сьогодні в ХПГ Владимир Каплун, Ольга Звягинцева, Cергій Удалов, Всеволод Речицкий, (багаторічний член Ради, а останні роки - голова Ради ХПГ), Boris Zakharov, Олег Мирошниченко; з середини 90-х - Станіслав Волошин, Володимир Рублінецький, Ніна Кусайкіна, Наташа Побігайло, Олександр Агєєв, Марія Недайвода, Андрій Рибалка, Іван Ліщина, Василь Овсієнко, Світлана Жарких, Anna Mjasnikowa, Alexander Balabanov, Неля Шевченко, Майя Крюкова, з кінця 90-х - Vitalii Novykov, Людмила Клочко, Olga Bagaliy,, Oлександр Букалов, Ліда та Руслан Тополевські. З початку 2000-х до ХПГ приєдналися Володимир Уривай, Аркадій Бущенко, Неллі Фурсова, . Далі - Halya Coynash , Andriy Kristenko, Mykhailo Tarakhkalo, Andrey Stanislavskiy, Aigul Mukanova, Яна Заікіна, Віктор Свяцький, Андрій Діденко. З 2012 року в ХПГ до сьогодні працює Геннадій Токарев, працювали Olexandre Pavlichenko, Olena Ashchenko, Лилия Ибадова, Володимир Глущенко, Наталья Охотникова, Vadym Chovgan, Наталья Картопольцева, Світлана Скоморох, Ihor Chernichenko. У 2014 році до ХПГ приєдналися п'ятеро переселенців з Луганської області: Юрій Гуков, Яна Смілянська, Анастасія Єгорова, Ігор Сосонський, Олександр Поляков, а також Anna Litvin, Vasyl Melnychuk, Dmytro Mazurok , loveПавло Шваб та Анастасія Нікіфорова. З 2015 року до ХПГ доєднуються переважно люди, молодші за ХПГ ???? - Anna Ovdienko, Федір Данильченко, Олена Річко, Maksym Reviakin, Toma Horbachevska, Denys Volokha, Irene Skachko, Vladyslav Dolzhko.
 
Цього року після 24 лютого команда ХПГ збільшилась більше ніж вдвічі. До нас доєднались John Crowfoot , Ольга Тарновська, Mykhailo Romanov, Kateryna Buriakovska, Nikolay Komarovskyi, Владислав Гричаниченко, Maryna Harieieva, Emilya Prytkina, Сергій Приткін, Марія Крикуненко, Микола Ціпко,, Оксана Комарова, Максим Ликов, Андрій Мережко, Сергій Татарко, Oleksa Yaroslavtsev, Sergey Zuykov, Ольга Шевченко та інші.
 
Хочу згадати всіх працівників та членів ХПГ, які відійшли в інший світ, світла їм пам'ять! - Генріх Алтунян, Владислав Недобора Володимир Пономарьов, Станіслав Волошин, Володимир Рублінецький, Ніна Кусайкіна, Наташа Побігайло, Олександр Агєєв, Володимир Уривай, Неля Шевченко, Ніна Кусайкіна, Віктор Дзеревяго, Алла Полончук.
 
А також побажати всіляких гараздів тим з ХПГ, хто переїхав жити за кордон, ви все одне залишаєтеся з нами, усього вам найкращого! - Ірина Рапп, Софія Карасік, Аня Мяснікова, Саша Балабанов, Майя Крюкова, Наталія Картопольцева, Сергій Удалов.
 
А тепер я хочу подякувати і привітати наших друзів - вчених та експертів різних професій - правники, соціологи, психологи, історики, філософи - та адвокатів, які допомагали ХПГ і порадами, і аналітичними дослідженнями, і прямою участю у здійсненні наших проектів. Насамперед хочу назвати наших дорогих друзів Ларису Богораз, Людмилу Алєксєєву, Надію Світличну, Євгена Сверстюка та Зіновія Антонюка. Їхні добрі поради щодо нашої проблематики, видавничих програм, їхні тексти, які вони для нас готували, були для нас безцінними. У цьому контексті не можу не згадати також Myroslav Marynovych, Mykola Horbal та Йосиф Зісельс .
 
Багаторічна дружня співпраця пов'язує ХПГ з Володимиром Яворським, Романом Романовим, Олександром Степаненком, Аллою Тютюнник, Миколою Козиревим, померлим за декілька днів до початку широкомасштабного вторгнення, Андрієм Сухоруковим, Інгою Дудник, Лесею Матвійчук, Сашею Романцовою, Євгенією Ткаченко і всією дружньою компанією "Магнолія ТV" та іншими. Коло іноземних друзів ХПГ заслуговує на окремий пост.
 
Окрім згаданого вище Всеволода Речицького, нашими експертами були Юрій Баулін, Юрій Грошевой, Олена Феліксівна Іванова, Аркадій Бущенко, Михайло Буроменський, Віталій Ковтун, Федір Веніславський, Станіслав Шевчук, Анатолій Степанчук, Oleg Martynenko , Денис Кобзін, Andrew Chernousov, Yuriy Byelousov, Тарас Андрусяк Як адвокати з Центром стратегічних справ ХПГ працювали Анна Юдківська, Валерія Лутковська, Наталія Петрова, В'ячеслав Якубенко, Олег Левицький, Роман Мартиновський, Віталій Погосян, Олександр Лісовой, Володимир Куценко, Анна Литвин, Василь Мельничук, Дмитро Мазурок, Олександр Вольвак та інші.
 
Всіх перерахувати важко! - вибачте, кого не згадав.
 
Велика подяка всім за допомогу і співпрацю! Ще раз вітаю всіх причетних, ця нагорода насправді тільки підкреслює, що ХПГ разом з дружнім колом правозахисну зробила немало, але треба ще більше!