Історичні постаті

Валерій Марченко - "Творчість і життя"

16.09.2012

Семен Глузман: "Нові істини зазвичай отримують гору не так, що їхніх противників переконують і вони визнають свою неправоту. Рідко трапляється, що Савл стає Павлом. Насправді все відбувається непомітно та тривіально: противники поступово вимирають, а підростаюче покоління засвоює істину одразу...

Істина очевидна — Валерій Марченко не був злочинцем. Нині, у 2001 році від Різдва Христового, молодій людині важко зрозуміти: за що ж так рано помер у ленінградській тюрмі київський журналіст Валерій Марченко? Важко відповісти. Важко пояснити сьогодні, при багатобарв’ї партій і тенденцій, можливості читати і знати, підтримувати, протестувати й бути осторонь. «Антисоветчик», «буржуазний український націоналіст»... що означають ці слова сьогодні, у 2001 році?

Ми живемо в чудний час. Колишні активісти з виловлювання націоналістично думаючих студентів стали не менш активними супер-патріотами, цинічні комсомольські вожаки проявили неабиякі здібності у встановленні буржуазного банкознавства, зухвало проституюючі письменники блискавично здійснили «сексуальну переорієнтацію»... Дивний час.

За що ж помер Валерій Марченко? За багато що, за те багато що, що має назву моральність, порядність, нарешті, гидливість. Про це він писав, про це говорив, інакше жити не вмів та й не хотів".

* * *

Ось збірка творів Валерія Марченка, видана 2001 року "ДУХ і ЛІТЕРА" та вільнодоступна нині онлайн.

Ця книга є найповнішим зібранням літературних творів і перекладів Валерія Марченка, серед них і неопублікованих наукових розвідок, а також документів радянського судочинства у справі В.Марченка з архівів КДБ УРСР. Тут також подано твори, що склали основу для його звинувачення в націоналізмі за відповідними статтями карних кодексів Російської, Казахської, Української союзних республік (1983 — 1984), за якими В.Марченка було знищено.

Зібрані документи — ще одне свідчення злочинності комуністичного режиму та незламності людського духу.

 

Валерій Марченко - "Творчість і життя"