Українські новини

«Дух молодості» мандрує країною

26.10.2020
автор: Олександр Степаненко

Уперше за свою історію в гібридному форматі стартував XVIІ Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Попри пандемію COVID-19, найцікавіші документальні стрічки про права людини побачать мешканці понад 200 міст України. Традиційно Мандрівний Docudays UA триватиме до кінця грудня і завітає до 21-ї області України: Київської, Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської, Чернівецької, Тернопільської, Волинської, Донецької, Житомирської, Харківської, Вінницької, Одеської, Сумської, Закарпатської, Рівненської та Хмельницької.

Цього року майданчиками для показів і обговорень фільмів стануть не лише кінотеатри, будинки культури, школи, вищі навчальні заклади, кіноклуби, креативні простори, книгарні та бібліотеки. У відповідь на виклики пандемії у межах Мандрівного Docudays UA відбудеться низка онлайн-кінопоказів та просвітницьких заходів. Незалежно від формату проведення заходів глядачі матимуть нагоду поспілкуватися з режисерами стрічок, правозахисниками, діячами культури.

Головною темою Мандрівного фестивалю-2020 стане життя молодого покоління, проблематика його входження у складний та мінливий сучасний світ. Ії сформульовано організаторами у титульне гасло цьогорічної програми - «TEEN SPIRIT», тобто "ДУХ МОЛОДОСТІ". Фестиваль розмірковує над тим, як може звучати голос молодi в вирішенні складних суспільних питань, що набувають і що ризикують втратити молоді люди у епоху споживацтва та мас-культури, чи не варто сприймати дітей не лише як об’єкти захисту, але й як суб’єкти прав тощо.

Docudays UA і цього року у своїх мандрах не обминатиме Тернопілля. Він стартує 31 жовтня прес-показом стрічки "Медова земля" режисера Любомира Стефанова з Північної Македонії. Автора хвилюють питання пошуку гармонії між Людиною і природним світом, Людиною і її ближнім. Цей глибоко філософський та надзвичайно красивий фільм - до речі, номінований на премію "Оскар" відразу у двох категоріях - можна буде переглянути на платформі Zoom не лише журналістам, але й усім охочим. Лише для цього необхідно буде встигнути вчасно зареєструватися онлайн. А після перегляду стрічки глядачі матимуть нагоду послухати дискусію у товаристві цікавих особистостей.

У фокусі програми "TEEN SPIRIT" проблеми юних героїв, а також вічні питання про стосунки з батьками, особисте та професійне життя. Фільм "Голубки з передмістя" досліджує кризу дорослішання, оповідаючи історію бунтівної дівчини-підлітка Джемми із Шотландії. Автор підводять нас до думки, що дорослішання – це процес усвідомлення необхідності та невідворотності прийняття часто непростих рішень. "Голубок з передмістя" матимуть змогу побачити мовою оригіналу студенти факультету іноземних мов Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка. Перегляд відбудеться онлайн 2 листопада.

Програму TEEN SPIRIT" продовжить фільм "Панки" режисерки Масьї Омс. Стрічка розповідає історію групи підлітків, які намагаються приборкати своїх демонів музикою і терапією на віддаленій фермі у Франції. Зняті зблизька проблемні діти виявляють свої найвразливіші сторони. Цільовою аудиторією у перегляді "Панків" та обговоренні проблематики ювенільної юстиції 3 листопада стануть колективи Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги у містах Борщові, Бучачі, Гусятині, Заліщиках та Монастириську.

Але програма мандрівного Docudays UA, звісно ж, не вичерпується молодіжною темою. Про одне з найскладніших рішень у житті розповідає фільм «Хороша смерть» режисера Томаша Крупа. Героїня фільму – англійка Дженет – невиліковно хвора, її життя стає насправді мученицьким тож вона приймає рішення добровільно покинути цей світ, хоча евтаназію не дозволено британськими законами. Одна це не зупиняє Дженет і вона заради виконання свого наміру наважується емігрувати до Швейцарії. "Хорошу смерть" дивитимуться та обговорюватимуть онлайн 5 листопада у колективі Тернопільського регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Програму «DOCU/ХІТИ" представить стрічка "За кордоном" режисерки Сон-А Юн. Фільм висвітлює питання сучасного рабства у глобалізованому світі, оповідаючи історію жінок, які змушені їхати за кордон працювати хатніми робітницями. Водночас на перший план виходять рішучість, сестринство та стоїцизм героїнь стрічки. Проблема заробітчанства за кордоном актуальна і для нашого регіону. Про неї говоритимемо на зустрічі у Заліщицькій центральній бібліотеці 10 листопада. Якщо дозволить режим карантинних обмежень, цю зустріч плануємо провести у "живій" аудиторії.

Міжнародний конкурс "DOCU/СВІТ" на Мандрівному фестивалі представить фільм «Тунель». Він фіксує зміни, що відбуваються у віддаленому грузинському селі, де оселяються сотні китайців, аби збудувати сучасну залізницю та з’єднати Китай із Європою.

Окрім онлайн- та офлайн-подій і кінопоказів у регіонах, у межах Мандрівного фестивалю працюватиме онлайн-кінотеатр DOCUSPACE. Стрічку "Межа" з його колекції дивитимемося онлайн і обговорюватимемо у колі експертів 7 листопада. Це спроба політичного портрету Стівена Беннета, ідеолога "економічного націоналізму", соратника американського президента Трампа у його передвиборчій кампанії.

Стрічка «Про звірів та людей» розповідає історію Варшавського зоопарку, що під час Другої світової війни слугував сховком для євреїв та польських бійців руху опору. Сподіваємось, що зможемо представити її у "живому" форматі у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці та онлайн - у Збаразькій. Події відбудуться 12 та 14 листопада.

Національний конкурс «DOCU/УКРАЇНА» на Мандрівному фестивалі представлять три повнометражні дебюти українських режисерів. Цифрові нотатки українських військових з камер телефонів, фотоапаратів сплелись у фільмі «War Note» режисера Романа Любого. Фільм здобув особливу відзнаку у номінації «RIGHTS NOW!», приз імені Андрія Матросова від організаторів фестивалю та приз глядацьких симпатій на Docudays UA-2020. Його перегляд також плануємо у головній бібліотеці Тернопільщини.

«Зарваниця» режисерського дуету Яреми Малащука та Романа Хімея пропонує вирушити слідом за гуртом прочан, які щороку відправляються у піше паломництво до Зарваниці. Стрічку матимуть змогу подивитися мешканці Бучача та Чорткова.

У програмі «DOCU/KIDS» три історії, де замість казкових супергероїв ми зустрічаємо звичайних дітей з різних куточків світу. «Хвилі світла» – історія 12-річної Фріди, яка майже не бачить. Однак уві сні картинка стає настільки чіткою, що вона «бачить» речі, непомітні для інших. Фільм «Карла і Нордал» документує життя шестирічної Карли та її старшого брат на ім’я Нордал, який має затримку у розвитку. «Ловець пташок» − нова стрічка Сімона Леренґа Вільмонта, режисера фільму «Віддалений гавкіт собак», який торік став улюбленцем студентського журі та був номінований на «Оскар».

Усі фільми фестивалю мають адаптовані субтитри українською мовою (окрім програм DOCU/УКРАЇНА та DOCU/ДІТИ). Це субтитри зі спеціальними позначками, символами та додатковим текстом, які відображають звукову частину фільму і дозволяють людям з порушеннями слуху більше зануритись у атмосферу стрічки та стежити за її змістом.

Партнерами фестивалю в областях України є 44 молодіжні й правозахисні організації та 305 кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Офіційними представниками фестивалю у Тернопільській області виступають громадські організації ЕГО "Зелений Світ" (http://greenworld.in.ua/) та "Адаптаційний чоловічий центр". Інформаційні партнери - газета "Свобода", денник "Тернопіль сьогодні", часопис "Золота Пектораль" та телевізійний канал "tv4".

Детальніше з програмою регіональних показів можна ознайомитися на офіційному вебсайті Мандрівного фестивалю Docudays UA – travelling.docudays.ua.

Анонси фільмів фестивалю можна буде знайти на сторінках "Мандрівний Docudays UA на Тернопіллі" у мережах Facebook та Instagram, на офіційному веб-сайті Мандрівного фестивалю Docudays UA – https://travelling.docudays.ua/, а також на сайтах його представника у Тернопільській області, ЕГО "Зелений Світ" - http://greenworld.in.ua/

Місія Мандрівного фестивалю; "Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися талановите та актуальне документальне кіно з усього світу про права людини. Формуємо активну громадянську позицію та повагу до людської гідності. Підтримуємо розвиток українського кіномистецтва".

Фестиваль – не політичний і не комерційний.

Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбувається за підтримки Посольства Швеції та Goethe-Institut.