Українські новини

Україна має ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду.

13.11.2018
джерело: amnesty.org.ua

Міжнародна організація Amnesty International ініціює в Україні кампанію “Ратифікуйте Римський статут!”

Україна має ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду. Для цього Верховна рада повинна внести зміни до Конституції, а також прийняти закон про ратифікацію Статуту, поданий Президентом або Кабміном.

Воєнні злочини, що мають місце на Сході України, мають потрапити під юрисдикцію МКС.

Україна підписала Римський статут ще у 2000 році, однак досі не ратифікувала його, отже юрисдикція МКС не поширюється на злочини, вчинені на території України. Парламент прийняв дві заяви про визнання юрисдикції МКС (щодо подій на Євромайдані та на сході України), однак це не є системним вирішенням проблеми

МКС є суттєвим стримуючим фактором для осіб, які планують скоїти тяжкі злочини в сфері міжнародного гуманітарного права. Ми переконані, що якби ті, хто зараз вчиняє такі злочини на сході України, знали про неминучість покарання за них, ми чули б про набагато меншу кількість звірств, які зараз кояться на сході.

МКС покликаний стимулювати національні правоохоронні органи і систему правосуддя, адже діє за принципом компліментарності – тобто розглядає справи лише тоді, коли на це не спроможні відповідні країни.

Приєднання до Римського статуту – важливий крок до подолання безкарності.

Приєднавшись до Римського статуту МКС, Україна виконає свої міжнародні зобов’язання з прав людини та зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Проте, ратифікація як така не звільнить Україну від обов’язку розслідувати порушення законів війни на сході.

Amnesty International почала проводити кампанії за Статут Міжнародного кримінального суду в 1993 році. Організація брала дуже активну участь в розробці проекту Римського статуту Суду, прийнятого в липні 1998 року, та інших додаткових документів, у тому числі Правил процедури та доказування і Елементів злочинів, складених Підготовчою комісією для Міжнародного кримінального суду в період з 1998 по 2002 рік.

З моменту прийняття Римського статуту його ратифікували більш, ніж половини країн світу. Активно виступає проти Суду лише одна країна – Сполучені Штати Америки. Попри це, в останні роки вони пом’якшили свою позицію, оскільки Суд продемонстрував, що побоювання влади США були безпідставними.

Для забезпечення успішної роботи Суду Amnesty International бореться за те, щоб:

уряди всіх країн ратифікували Римський статут і забезпечили, щоб його юрисдикція була якнайширшою;
уряди всіх країн прийняли і виконували ефективні закони, що забезпечують їм можливість в кримінальному порядку переслідувати злочини в національних судах і надавати всебічне сприяння Суду;
асамблея держав-учасниць, що складається з країн, які ратифікували Римський статут, надавала повну підтримку Суду і спостерігала за його роботою;
Суд демонстрував найвищі стандарти міжнародного правосуддя у розслідуванні злочинів і кримінальному переслідуванні винних;
Люди в усьому світі отримували коректну і неупереджену інформацію про компетенцію і діяльність Суду та наслідки приєднання до нього.