Українські новини

Усі стежки мандрівного Docudays UA ведуть до Звиняча

17.11.2018
автор: Олександр Степаненко, Гельсінська ініціатива-ХХІ

Вже другий рік поспіль мандри кінофестивалю Docudays UA пролягають до села Звиняч, що у Чортківському районі. І не лише тому, що тут над вихованням дітей творчо працюють колективи педагогів загальноосвітньої школи та сільської бібліотеки. Звиняч ще є «малою батьківщиною» багатьох видатних особистостей минулого, про яких варто згадувати і розповідати. Першими з них слід назвати отця Олексу Волянського та Михайла Галущинського.

Так от минулого року програма Мандрівного фестивалю у Звинячі включала інформаційно-просвітницький захід з нагоди 155-ї річниці Олекси Волянського – священика, просвітителя, громадського діяча, творця феномену «Українських Афін» у селі Криворівня на Гуцульщині, яке влітку перетворювалося на культурну столицю національної еліти. Тут, під дахом його «Сонячної хати» зустрічалися, творили та навчали: Іван Франко, Володимир Гнатюк, Михайло Грушевський, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Ольга Кобилянська, Василь Стефаник, Гнат Хоткевич, Олександр Олесь, Антін Крушельницький, Осип Маковей, Дмитро та Володимир Дорошенки, Іван Труш, Лука Гарматій, Федір Вовк, Андрей Шептицький, Григорій Хомишин та інші видатні особистості…

На згадку про цю подію поблизу школи було разом з учнями висаджено символічне деревце пам’яті Олекси Волянського – саджанець карпатського тису. А у Криворівні відтоді росте наша липа з Поділля, символ пам’яті про нашого земляка.

Цього ж року шкільній аудиторії було представлено ілюстровану презентацію «Михайло Галущинський. Запізніла данина пам’яті - великому Педагогові та Громадянинові», приурочена до 140-ї річниці від його народження. Річ у тім, що досі у нашій пам’яті Михайло Галущинський існує перш за все як командант легіону Українських січових стрільців у 1914 – 15 роках. Насправді ж він був настільки багатогранною особистістю, що це навіть непросто усвідомити. Окрім творця Легіону він ще й багаторічний голова Товариства «Просвіта», і перший директор Рогатинської приватної гімназії, професор Львівської академічної та Золочівської гімназій, Українського таємного університету, видатний педагог, правозахисник, громадський та політичний діяч, один з лідерів Українського народно-демократичного об’єднання, сенатор та посол Парламенту міжвоєнній Польщі від цієї політичної партії, активний поборник україно-польського політичного порозуміння та примирення.

Галущинському належить науковий пріоритет розробки засад освіти дорослих людей – андрагогіки. Він на багато десятиліть випередив свій час, передбачивши розвиток інформаційного суспільства та необхідність навчання впродовж усього життя людини. Відтак цілком обгрунтовано нашого земляка називають нині «першим в Україні андрагогом»…

Тож можна вважати, що вже впродовж двох років стежку до Звиняча міжнародному мандрівному кінофестивалю прокладають наші великі земляки…

Що ж до тематики фільмів, які привіз з собою цього року Docudays UA, то їхньою змістовною домінантою була найболючіша для кожного з нас тема – четвертий рік війни на Донбасі, долі цивільного населення у цій війні, невтомні зусилля волонтерів заради допомоги нашим солдатам. У різних вікових групах учнів Звиняцької школи було проведено перегляд та обговорення стрічок: «Коли я чую спів птахів», «Хоттабич та його команда».

* * *
Мандрівний фестиваль Docudays UA на Тернопіллі традиційно поєднує представлення кінофільмів та друкованих видань правового та гуманістичного змісту - так було і цього разу. Звиняцькій школі на згадку про зустріч було презентовано книжку голови Харківської правозахисної групи Євгена Захарова «Засудження злочинів комуністичного режиму СРСР». У ній - спроба правової кваліфікації політичних репресій 30-х та Голодомору 1933 – 34 років в Україні.

У цей спосіб виконуємо заповіт Михайла Галущинського: «Книжка має стати одним із найліпших і найвірніших приятелів народу».