Українські новини

Мандри Docudays UA над Черемошем

27.10.2018
автор: Олександр Степаненко, Гельсінська ініціатива-ХХІ

Впродовж восьми днів тривали мандри фестивалю документального кіно Docudays UA гірськими дорогами над Черемошем. Зустрічали нас села Бистрець, Голови, Криворівня, Ільці та районний центр, містечко Верховина.

Мандри над Черемошем завершилися 25 жовтня у Ільцівський школі І – ІІІ ступенів. Сюди Docudays UA привіз у своєму похідному рюкзаку колекцію короткометражних фільмів для усіх вікових груп учнів. Дивилися та обговорювали стрічки: «Коли я чую спів птахів», «Вихідний», «Гірчиця в садах», «Мир», «Мова», «Хоттабич та його команда»… Домінантами у обговоренні були теми російсько-української війни на Донбасі, п’ята річниця Євромайдану …

Аудиторії старшокласників представили також книжку Наомі Моргенштерн «Донечка, про яку ми завжди мріяли. Історія Марти», (Naomi Morgenshtern, «The Daughter We Had Always Wanted: The Story of Marta»), яку було перекладено «Гельсінською ініціативою-ХХІ» та видано минулого року Українським центром вивчення Голокосту. Книжка розповідає про долю єврейської дівчинки Марти Вінтер, яка втратила батьків у Голокості, але сама вижила завдяки милосердю та самопожертві абсолютно чужих людей.

Тематику трагедії українського єврейства 1941 – 1944 років обрано для школи у Ільцях не випадково: це одна з небагатьох в Україні та єдина на Верховині школа, де вже впродовж п’яти років у старших класах реалізується факультативний курс дослідження учнями місцевих подій Голокосту. Ця шляхетна діяльність школи заслуговує на згадку та відзначення – адже зростаючому поколінню потрібне знання історії свого краю: з усіма її світлими та темними сторінками. На основі цього знання формується культура пам’яті молодих людей, розуміння ними цінностей людської гідності та життя…

Факультативний курс історії Голокосту провадить педагог школи Марія Дмитрівна Атаманюк. Разом із нею ми вклонилися братській могилі євреїв містечка Верховина (колишня назва Жаб’є) на присілку Кропивяний, що на околиці Ільців.

Тут обірвалися життя близько семисот євреїв, мешканців Жаб’я та навколишніх сіл, вбитих нацистами та їхніми прислужниками у 1941 – 42 роках...

Згадали імена тих праведників, котрі ризикуючи собою, намагалися рятувати своїх земляків-євреїв у роки нацистської окупації краю. Серед них - отець Павло Витвицький, парох греко-католицької церкви у Жаб’ї-Слупійці, страчений нацистами разом з іншими українцями, в’язнями Чортківської тюрми у листопаді 1942 року...

*    *    *

Мандри Docudays UA Гуцульщиною продовжаться у листопаді – вже у Косівському та Коломийському районах.