Події організації

"Гельсінська ініціатива-ХХІ" приєднується до Меморандуму

12.04.2018

Ми, представники неурядових організацій, правозахисники, громадські активісти, журналісти, юристи та інші небайдужі громадяни, висловлюємо глибоке занепокоєння з приводу загрозливих тенденцій для громадянського суспільства в Україні та наступу на свободу об’єднань і асоціацій.

Громадянське суспільство як спільнота активних громадян і добровільно сформованих неурядових організацій відіграє ключову роль на шляху демократичного розвитку країни, для утвердження верховенства права та дотримання прав людини і основоположних свобод. Робота громадських активістів є важливою у боротьбі зі зловживаннями влади, контролі за її діями та сприянні проведенню реформ в Україні.

Встановлення на законодавчому рівні фінансового контролю за антикорупційними активістами в поєднанні із кримінальною відповідальністю та спроби введення подальших невиправданих і непропорційних обмежень для діяльності всіх громадських об’єднань, а також численні випадки переслідування неурядових організацій та окремих активістів, включно зі сфабрикованими кримінальними справами та дискредитаційними кампаніями проти авторитетних організацій та активістів, погрозами й фізичними напади на активістів при відсутності ефективного розслідування таких випадків створюють перешкоди для розвитку всього громадянського суспільства та є загрозою для демократичних прагнень України як європейської держави.

Ми закликаємо владу негайно вжити всіх необхідних заходів, щоб зупинити різнобічні утиски, які суперечать міжнародним зобов’язанням України щодо свободи об’єднань та асоціацій, а також щодо захисту правозахисників, журналістів та антикорупційних активістів.

У той час, коли весь світ відзначає 20-ту річницю Декларації ООН про захист правозахисників, що визначає право кожного громадянина захищати права людини, українська влада, яка зобов’язалася поважати та захищати права людини і забезпечувати умови для їхньої реалізації, сама ініціює їхнє порушення. Крім того, влада не забезпечує і належної реакції за недотримання принципу верховенства права, що сприяє поширенню безкарності в Україні.

Усвідомлюючи необхідність спільних дій, солідарності в захисті громадянського суспільства в Україні, ми оголошуємо про створення коаліції, яка об’єднає зусилля неурядових організацій, громадських активістів, журналістів, юристів та інших зацікавлених осіб для консолідованої протидії як окремим загрозам, так і спробам системного наступу влади на громадянське суспільство та свободу об’єднань в Україні.

«Коаліція на захист громадянського суспільства» є неполітичним об’єднанням і діє на основі принципів поваги до прав людини, ненасильства та недискримінації.

Коаліція ставить перед собою такі завдання:
– Просувати цінності прав людини та ідеї громадянського суспільства, поширювати інформацію про важливість діяльності правозахисників, журналістів та громадських активістів, які діють на захист суспільних інтересів.
– Проводити моніторинг випадків переслідування правозахисників, журналістів та активістів, аналізувати форми тиску на них і загрози їхній діяльності, включно з моніторингом та аналізом законодавства, яке погіршує стан громадського сектору в Україні.
– Розробити систему невідкладних заходів реагування на випадки переслідування та погроз у бік правозахисників, журналістів і громадських активістів, включно з юридичною, інформаційною та іншою допомогою і підтримкою в разі переслідувань.
– Стимулювати швидке, ефективне і неупереджене розслідування кримінальних справ за фактами нападів на правозахисників, журналістів і громадських активістів, а також притягнення винних до відповідальності і вжиття всіх необхідних заходів для запобігання новим нападам.
– Просувати зміни до національного законодавства таким чином, щоб воно не перешкоджало та не ускладнювало діяльність громадських організацій та окремих активістів, зокрема тих, які докладають зусиль до боротьби з корупцією.
– Поширювати просвітницькі та правові матеріали щодо підвищення рівня безпеки організацій громадянського суспільства в Україні (зокрема, в інформаційній, бухгалтерській, адміністративній та інших сферах їхньої діяльності).
– Взаємодіяти з усіма зацікавленими структурами, зокрема з міжнародними організаціями, для протидії тиску на правозахисників, журналістів, антикорупційних активістів та громадянське суспільство в цілому.

Активна участь індивідів, груп, організацій та інститутів у захисті прав людини, боротьбі з корупцією та відстоюванні суспільних інтересів має вирішальне значення, адже громадянське суспільство, крім іншого, допомагає державам у повному обсязі забезпечувати дотримання їхніх зобов’язань у сфері прав людини і основних свобод, подолання корупції, а також відстоювання принципів демократії і верховенства права.

Українська влада повинна визнати важливу і законну роль правозахисників та активістів, які діють на захист суспільних інтересів, не перешкоджати, а навпаки – сприяти їхній діяльності, а також ефективно розслідувати усі випадки погроз, нападів, залякування, репресій чи будь-яких інших видів переслідування.

Підписанти:

Центр інформації про права людини

Представництво Freedom House, Інк. в Україні

Центр Громадянських Свобод

Український незалежний центр політичних досліджень

Благодійний фонд “Восток-SOS”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ)

Експертний центр з прав людини

ГО “Кризовий медіа-центр “Сіверський Донець”

ГО “Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”

Бюро соціальних і політичних розробок

БО Інша

ГО “Truth Hounds”

Донецький інститут інформації

Український інститут з прав людини

Платформа прав людини

ГО “Громадянське суспільство онлайн”

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Лапіна Софія Юріївна (правозахисниця)

Регіональний громадський благодійний фонд “Право і Демократія”

Дмитро Калінін (активіст)

Центр економічної стратегії

Кримськотатаський Ресурсный Центр

ЗОБФ “Гендер Зед”

ГО “Терго”

The Open Dialog Foundation

Молодіжна організація “СТАН”

ГО “Театр для діалогу”

ГО “Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск”

Громадська організація “МАРТ”

БФ Право на захист

Громадська організація “Альянс Української Єдності”

Херсонський обласний благодійний фонд “Об’єднання”

Донецька обласна правозахисна громадська організація “Центр захисту прав людини Діке”

Освітній дім прав людини – Чернігів

ГО “Альянс Української Єдності “

Громадська організація “Гельсінська ініціатива – ХХІ”

ГО “Черкаський правозахисний центр”