Українські новини

Docudays UA: інакший фестиваль, інакше кіно

14.10.2017
автор: Олександр Степаненко, Гельсінська ініціатива-ХХІ

17 жовтня у Заліщиках відкриється 14-й Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Коли говоримо «кінофестиваль», за звичкою уявляємо собі гламурне видовище: «кінозірки» у вечірніх сукнях та діамантах, режисери у смокінгах, елітна публіка, шампанське…

Фестиваль Docudays UA принципово інакший: йому вдається бути святом, не прагнучи штучної видовищності.

Кіно, яке пропонує Docudays UA також інакше. Воно дозволяє бачити світ без прикрас та ілюзій. І в той же час його правда може бути не менш бентежною, аніж майстерно закручені сюжети «зіркових» голлівудських стрічок.

Docudays UA проходить щороку впродовж останнього тижня березня - у Києві. А восени - пускається у мандри усіма краями України. Мандрівний фестиваль Docudays UA переживає вже свій 14-й сезон. Сьогодні він – найбільший в Україні фестиваль документального кіно, і єдиний наразі фестиваль фільмів про права людини.

Його місія - сприяти підвищенню рівня українського документального кіно, становленню в Україні відкритого діалогу про суспільні проблеми, права людини, вихованню поваги до людської гідності як найвищої цінності, а відтак - створенню фундаменту для вільного та демократичного майбутнього країни.

Щороку формат Docudays UA розширюється. Так до цьогорічної програми фестивалю у київських кінозалах додалася нова номінація «Майстри» - у ній глядач має можливість переглянути роботи метрів світового документального кіномистецтва… У різних містах України сьогодні діє майже 200 клубів документального кіно, створених командою фестивалю та його регіональними партнерами… Впродовж двох останніх років реалізується новий проект “See Ukraine!”, покликаний популяризувати українське кіно у Європі та формувати правдивий образ нашої країни в іноземного глядача. Минулоріч із стрічками українських авторів мали можливість познайомитися британці. Цього року “See Ukraine!” було представлено у містах Іспанії. Тобто зараз він є водночас: вікном у світ - для українського глядача і засобом пізнання України – для іноземців.

Головною темою Docudays UA - 2017 вперше стала охорона Природи, стосунків Людства і Землі, захисту екологічних прав, зокрема – проблематика глобальної зміни клімату. Її відображено на фестивальних афішах у символічному образі леопарда, чий погляд досягає нас крізь нашарування полімерного сміття, а також – у гаслі фестивалю: «Чотири градуси Цельсію – Прощавай, Людино!». Адже екологи прогнозують – зміни у планетарній екосистемі стануть незворотними у випадку, якщо середня річна температура на Землі підніметься на 4 градуси вище багаторічної кліматичної норми. Відповідно Людство опиниться на межі загибелі…

Та звісно Мандрівний фестиваль Docudays UA не обмежиться природоохоронною тематикою. Цього року у власному багажі він привезе біля 20 різних документальних стрічок українських та іноземних авторів.

Фільм-відкриття цьогорічного мандрівного фестивалю «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова» режисера Аскольда Курова. Фільм розповідає про українського режисера, засудженого у Росії до 20 років перебування у тюрмах суворого режиму за сфабрикованими ФСБ звинуваченнями. Фільм був номінований на міжнародну премію «Silver Eye-2017», якою відзначається кращий документальний фільм Східної і Центральної Європи. 17 жовтня, у перший день мандрів Docudays UA Тернопіллям його побачать мешканці Заліщиків.

Вже наступного дня школярі Скали-Подільської подивляться фільм «Боротьба Джамали». Через долю відомої співачки та її родини авторка цієї стрічки, шведська журналістка Елін Йонссон, знайомить глядача з трагічною долею кримських татар, які пережили трагедію насильницької депортації з рідної землі.

У Бучачі цього разу прийматиме мандрівний фестиваль центральна районна бібліотека. 22 жовтня мешканці міста над Стрипою матимуть нагоду подивитися одразу два короткометражні фільми. Тема першого, стрічки «Щоденник» режисерки Олександри Чуприни – труднощі у процесі дорослішання та пошуку взаєморозуміння у середовищі сучасного покоління «комп’ютерних дітей».

Друга стрічка, «Ракіяда» Ніколи Іліча, змушує замислитися над суспільними наслідками алкогольно-гастрономічних фестивалів, які стали надто популярними останнім часом. Фільм знятий у сербській «глибинці», але змальована у ньому ситуація характерна не лише для Сербії.

Перша зустріч з фестивалем у Чорткові відбудеться 30 жовтня, у читальній залі Чортківської центральної районної бібліотеки. Дивитимемося фільм «Укриття», присвячений темі жорстокого поводження із безпритульними тваринами. Після перегляду відбудеться дискусія «Проблема бродячих тварин, чи проблема безвідповідальних людей?». Модератором у ній виступатиме наша колега Зоряна Лесейко .

Програма фестивалю передбачає не лише перегляд та обговорення кінофільмів. У багатьох його локаціях планується представлення нових книжок. Так у Збаразькій центральній районній бібліотеці поряд з фільмом "Живі та нескорені" буде представлено перше видання українською книжки Іди Фінк «Подорож». Адже авторка, всесвітньо відома письменниця, народилася саме у Збаражі. Переклад «Подорожі» належить нашій землячці, Наталці Римській.

Мандрівний фестиваль у південних районах Тернопільської області завершиться 3 листопада - у Чорткові фільмом «Війна химер» Анастасії та Марії Старожицьких. Це – особиста історія однієї з режисерок, яка переосмислює власний травматичний досвід, пов’язаний із війною у Донбасі. «Війну химер» представлятимуть самі авторки на фестивальній вечірці у кафе «Пан Чартковський», яка розпочнеться о 17-й.

Тож не прогавте !

З короткими анонсами фільмів фестивалю можна ознайомитися на сторінці Docudays UA в Інтернеті http://traveling.docudays.org.ua/.
З його програмою - на сторінці у мережі Facebook: https://www.facebook.com/Мандри Docudays UA Тернопіллям

Офіційний представник фестивалю у Тернопільській області - ЕГО «Зелений Світ» http://greenworld.in.ua
gr.world@gmail.com