Події організації

Не створювати нових ідолів, але – вчитися у особистостей

10.12.2016
автор: Олександр Степаненко, Гельсінська ініціатива-ХХІ

9 грудня відбувся інформаційно-просвітницькій захід у Чортківській загальноосвітній школі І-ІІІ ст. № 2, приурочений до Міжнародного дня прав людини та 40 річчя створення Української Гельсінської Групи

Плануючи цю зустріч, «Гельсінська ініціатива – ХХІ» виходила з того, що відзначення 40 років створення Української Гельсінської Групи (УГГ) повинно відбуватися не у формі одноразового ритуального заходу, прив’язаного до дати. Це мала би бути цілісна, сучасна, багаторічна інформаційна кампанія - така, що зможе збудити інтерес молоді до знакових історичних подій, запустити процес дослідження та переосмислення спадщини УГГ.

В історії є події - каталізатори глобальніших багаторічних процесів. Так і створення УГГ стало однією із причин розпаду СРСР та початку нової епохи – ненасильницької трансформації суспільства на основі цінностей людської гідності та права.

Якщо ми зараз ведемо мову про «Революцію гідності», то й вона, можливо, своїми коренями лежить в тому буденному листопадовому дні 1976 року, коли дев’ятеро сміливців зібралися на дачі в Миколи Руденка та створили УГГ.

Важливо розуміти, що відновлення історичної пам’яті про український дисидентів не повинно йти за завченим сценарієм створення нових кумирів. Зачинателі українського руху за права людини були яскравими особистостями. Довкола них не варто створювати новий культ, їм не потрібно вклонятися. Про них треба пам’ятати, в них потрібно вчитися…

Тож формат згаданого публічного заходу у Чортківській школі включав:
• Перегляд та обговорення документального фільму пор Валерія Марченка «Хто Ви, містер Джекі?» в аудиторії 9 класів.
• Перегляд та обговорення відео-лекції Мирослава Мариновича «Духовність ГУЛАГу» в аудиторії 10 класів.
• Ілюстровану презентацію "Перші громадяни майбутньої вільної країни", а також представлення друкованих видань Харківської правозахисної групи - в аудиторії 11 класів.