Екологічні права

Село Варваринці «перехрестилося», бо спинило інвестора

17.09.2016
автор: Ольга Кушнерик, юрист приймальні УГСПЛ
джерело: Газета СВОБОДА, м. Тернопіль

З весни Струсівську сільську громаду (сюди належать також села Варваринці і Залужжя) лихоманить від входження інвестора – стрімкого, безапеляційного, напрочуд безперешкодного (і це у наших умовах бюрократичної тяганини). Інвестор заручився підтримкою церкви, придбавши бляху на перекриття місцевого храму, і мав би завоювати серця парафіян. Щоправда, церкву досі не перекрили.

Сільський голова Роман Бойко теж виявляв неабияку зацікавленість, аби інвестор – ТОВ Природоохоронне сільськогосподарсько-виробниче підприємство «Замкова гора» якнайшвидше розпочало розробку піщаного кар’єру. Відтак усі необхідні рішення сільської ради, були прийняті без попереднього громадського обговорення. Й усе було б гаразд, якби селяни не довідалися, що піщаний кар’єр розроблятиметься на пасовищі і у лісі, а це понад шість гектарів землі.

Також місцеві активісти забили тривогу: з розробкою кар’єра може зникнути у криницях вода, рівень якої й без того катастрофічно падає. Натомість сільський голова акцентував на вигоді від інвестора: ТОВ перереєструвалося у Струсові, тож податки підуть до місцевої казни. Ці «за» і «проти» уже висвітлювалися на початку липня на сторінках «Свободи» у публікації «З церквою, але – без води?»

Що з того часу змінилося? Люди двічі блокували рух на трасі, протестуючи проти кар’єру, але, здавалося, безрезультатно. Також зверталися із заявою до поліції й упродовж двох місяців не отримували відповіді. Зокрема, просили поліцейських відреагувати на те, що геологорозвідувальні роботи на пасовищі і в лісі проводили ще заздалегідь до того, як сільська рада дала дозвіл на розроблення кар’єру. Нещодавно місцевий активіст Ігор Дзвінка через соціальні мережі повідомив новину: «Перемогою завершилась кількамісячна боротьба частини жителів сіл Варваринці, Налужжя та Струсів проти знищення частини лісу і пасовищ заради створення на цих землях піщаного кар’єру!

Відразу зауважу, що вирішальною, як виявилось, була позиція голови облдержадміністрації Степана Барни. Саме тому, на нашу думку, за одну ніч так радикально змінилась “думка” й Струсівського сільського голови Бойка, котрий вже сам просив депутатів райради скасувати їх попереднє рішення (№145 від 24-го травня 2016 року)!

Хочеться подякувати й депутатам Теребовлянської районної ради та її голові І.М.Смільському за те, що вони таки стали по один бік з громадськістю й одноголосно підтримали скасування попереднього свого рішення. Розуміємо також, що це можна було б зробити значно швидше…якби не було «тиску зверху», адже тут замішаний один з депутатів ВР.

І найголовніше, уся ця історія доводить, що коли люди разом, то можуть побороти несправедливість й беззаконня! Усім, хто брав участь у боротьбі – велике спасибі і шана!!!»

У чому полягає перемога? 31 серпня на сесії Теребовлянської райради скасували рішення Теребовлянської районної ради від 24 травня 2016 року №145 «Про погодження клопотання щодо надання ТОВ Природоохоронне сільськогосподарсько-виробниче підприємство «Замкова гора» (с. Струсів) спеціального дозволу на користування надрами». Депутати мотивували своє рішення: «з метою зняття соціальної напруги серед населення Струсівської сільської громади, враховуючи рекомендації та рішення постійної комісії Теребовлянської районної ради з питань промисловості, житлово-комунального господарства, агропромислового комплексу, земельних відносин та охорони довкілля, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»».

Що це означає? Ланцюг дозвільних рішень на розробку піщаного кар’єра перервано.

А чим завдячують Степану Барні? За словами Ігоря Дзвінки, йому вдалося зустрітися з головою ОДА і передати звернення від себе, як представника громади Варваринців, та депутата Теребовлянської райради Бенька. У цьому зверненні описано усі перипетії із «проштовхування» інвестора у село, про ризик втратити пасовища загального користування, частину лісу. Акцентовано на тому, що кар’єр планується за 300-400 метрів від людських хат. Відтак, Ігор Дзвінка вважає, що позиція Степана Барни – як люди скажуть, так і буде – зіграла свою роль.

Ще одна промовиста деталь. Нещодавно місцеві активісти таки отримали відповідь з Теребовлянського відділу поліції. Поряд з відмовою про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань є така фраза: «Опитати з приводу проведення геологорозвідувальних робіт директора ТОВ Природоохоронне сільськогосподарсько-виробниче підприємство «Замкова гора» Єршова О.Л. не представилося можливим, як і встановити місце знаходження підприємства». То що ж це за такий інвестор, якщо навіть поліція не змогла його розшукати?..