Практика правозахисту

Не поліція, а сама потерпіла розшукала винуватця аварії… через інтернет

23.08.2016
автор: Ольга Кушнерик, юрист приймальні УГСПЛ
джерело: Газета СВОБОДА, м. Тернопіль

І з’ясувала, що той … працівник карного розшуку. Між тим, поліція ще не відала чи вдавала, що не відає, про особу водія «Ауді», який спричинив важку ДТП поблизу Тернополя.

Минулого тижня до приймальні УГСПЛ зателефонувала 38-річна жителька с. Біла Тернопільського району Мирослава Ракуш. «Я у лікарні після ДТП. Поліція заминає справу, і без публічного розголосу належного розслідування не буде». На прохання жінки я прийшла до Тернопільської районної лікарні, де ми і зустрілися – на першому поверсі у кафе. Мирославу супроводжувала санітарка. На шиї жінки – спеціальний комір, який носять після перенесених травм.

- Аварія сталася під вечір 31 липня. Ми з дочкою бусом поверталися зі Збаража додому. Їхали нешвидко, у колоні машин, до того ж бус був завантажений товаром (я є приватним підприємцем). Проїхали Гаї Шевченківські і біля піскового кар’єру я із жахом побачила, як із зустрічної на шаленій швидкості мшить темна «Ауді». Зіткнення було неминучим. Від удару мій бус перевернувся декілька разів і спинився перевернутим на бік. Дочка була на задньому сидінні. «Мамо, я жива!» (При цих словах Мирослава не стримує сліз – авт.). Голос Соломії (так звати дочку) вивів мене із заціпеніння. Допомогла їй вибратися, далі – сама. Почула, що машина працює, полізла знову у середину, щоб вимкнути двигун. Спинилися машини. Люди знімали взуття, щоб швидше добігти до нас. Викликали «швидку», поліцію. Одна із жінок – Наталія Василівна телефонувала до Львова до дочки-медика, аби та порадила, як правильно надавати першу допомогу. У Соломії на голові відразу з’явилася велика гематома.

Підійшов хлопчина з розбитим обличчям, кров була і на лівому вусі. Питає: «Усі живі?». Я зрозуміла, що це водій того зловісного «Ауді». «Що сталося? Тобі стало погано?», допитуюся його. Бо ж погода, видимість, дорога – ніщо не перешкоджало руху. Він відповідає: «Так». Дивлюся, а у нього зіниці звужені, очі маленькі. Десь пробігла здогадка: мабуть, нетверезий. Згодом очевидці підтвердять, що від нього різко несло алкоголем. «Лише дочекайся поліції, нікуди не щезай», попросила його.

«Швидка» приїхала десь за хвилин десять. Спочатку оглянули водія «Ауді», він від госпіталізації відмовився. Забрали мою Соломію в обласну дитячу. Тим часом під’їхав «Мерседес» сірого кольору. Свідки кажуть, що винуватець забрав із салону «Ауді» свої документи і биту, сів у «Мерседес» і поїхав геть. Його машина залишилася, бо від зіткнення відірвалося колесо, до речі, він спромігся проїхати без колеса ще 120 метрів.

Люди тут же записали номери «Мерседеса» і коли прибула поліція, відразу повідомили: винуватець залишив місце ДТП й надали номери цієї машини.

Але ніхто не поспішав розшукувати винуватця. Згодом слідчий категорично заперечуватиме, що поліції і йому надавали номери. Власне, ця обставина посіяла сумніви, що розслідування буде об’єктивним. Натомість стосовно мене і дочки поліція проявляла прискіпливу увагу. Робили спробу допитати дочку посеред ночі, з цією метою телефонували у лікарню. Однак медсестра, яка взяла слухавку у відділенні, заборонила турбувати дитину.

Незважаючи на погане самопочуття, я виконувала усі вказівки поліції: цього ж вечора здала кров у наркодиспансері на вміст алкоголю, наступного дня прийшла за скеруванням на медичну експертизу. Мене оглянули у райполіклініці, далі – в обласній. Тут мені стало зовсім погано, відтак вкололи знеболююче. У подальшому мій стан погіршувався. Коли почала блювати, відчула заніміння у всьому лівому боці, то звернулася до лікарні.

Минав день-другий-третій, слідчий на мої запитання стосовно винуватця фактично нічого змістовного не відповідав, я зрозуміла, що ніхто, крім мене, не зацікавлений в ефективному розслідуванні. Далі мені стало відомо, що винуватець – працівник карного розшуку, і це десь прояснило бездіяльність поліції.

Сталося це так. До мене звернулася тітка винуватця з проханням, аби я забрала заяву, а вони компенсують збитки. Запевняла, що племінник кається, після ДТП не може прийти до себе. Після того я знайшла цю жінку у «Контакти», серед її друзів по фотографії впізнала винуватця – Антона Туринського. У його анкетних даних значилося: працівник карного розшуку.

Я домоглася зустрічі з начальником внутрішньої безпеки Гданським, написала скарги начальнику обласної поліції Богомолу, також – у прокуратуру області. Знову ж таки, мені стало відомо, що винуватець уже звільнився з органів … за власним бажанням.

Опинившись у ролі потерпілої, я на власному досвіді переконалася, що у нас нічого не змінюється – правоохоронна система як була прогнилою, такою залишилася. Реформи – це лише жонглювання словами, локшина на вуха людей. Насправді усе це страшно.»

Розповідь Мирослави Ракуш перервав прихід санітарки, мовляв, прийшов лікар, пора на огляд.

Я звернулася за коментарем у ГУ НП в області. Запропонували зустріч з керівником відомства Олександром Богомолом. Під час розмови був присутній його заступник Казимир Попіль.

Олександр Богомол:

- Про цю ДТП мені стало відомо того ж дня, коли вона трапилася. На місці аварії залишився автомобіль винної особи. Було проведено огляд місця події, автомобіль винної особи вилучено, також вилучені відбитки пальців, мікрооб’єкти. Тоді було невідомо, які тілесні ушкодження у жінки та її дитини. За попередньою інформацією лікарів, ушкодження легкі або з короткочасним розладом. Чи будуть там середньої важкості – визначить експертиза. Однак ми проводимо увесь комплекс необхідних дій. Самі розумієте, усі наслідки передбачити неможливо, як от недавно було з чоловіком, який після аварії помер. (Резонансна ДТП біля «Універсаму» на вул. Злуки – авт.)

- Чи шукали сірий «Мерседес», у якому винуватець виїхав з місця ДТП?

- У цьому випадку ми не мали можливості і права проводити, наприклад, операцію «Перехват». Ми зорієнтували усі наряди на цю машину, проте жодному наряду вона на очі не потрапила.

- Чи правда, що винуватця аварії – працівника поліції звільнили зі служби за власним бажанням?

- Його особу не могли встановити декілька днів, однак коли я почув інформацію, що це може бути наш працівник, ми почали перевіряти. Схожа машина була в одного з наших працівників. День перед тим він приніс рапорт на звільнення за власним бажанням. Це було у четвер або п’ятницю. У нього були проблеми з дисципліною, і мене дуже здивувало, що він зненацька написав рапорт на звільнення. Керівник міського органу попросив задовольнити рапорт. Це такий працівник, що ми з радістю задовольнили. У той день, коли я підписував наказ про його звільнення, дійшла інформація, що він може бути причетний до цього ДТП.

- На якій посаді він працював?

- Оперуповноваженим карного розшуку Тернопільського міського відділу поліції. Ще не проходив атестацію.

- Потерпіла стверджує, що її дочку хотіли допитати серед ночі…

- Наскільки я пам’ятаю, ДТП сталася після 17-ої. Коли провели огляд місця події, машину перемістили на штрафмайданчик, слідчий мав можливість звернутися до потерпілих, щоб їх допитати. 17 років – це вже велика дитина, тобто на неї навіть не поширюються обмеження допитувати за участю законного представника. Передзвонив, у лікарні не дозволили – нічого страшного не сталося. У принципі, ми відразу з’ясовуємо стан потерпілого, бо, не дай Боже, потерпілий помре (нехай ця дитина живе довго і щасливо), тобто відразу намагаємося дізнатися від потерпілого, як сталася ДТП, розташування автомобілів, хто що робив. Це нормальний процес, навіть вночі це з’ясовується.

- Хто проводить розслідування?

Казимир Попіль: Провадження знаходиться у Тернопільському районному відділі, але взяли сюди, щоб надати вказівки, оскільки воно має резонанс, ДТП за участю працівника поліції. Фактично слідчі дії проводяться слідчим управлінням. Створено групу слідчих, і після того, як встановлять вину працівника поліції, провадження направлять у прокуратуру для прийняття рішення.

Олександр Богомол: У будь-якому разі ми не знаємо, чи це злочин, бо немає ще медичного заключення. Якщо буде встановлено середньої важкості тілесні ушкодження, буде кримінальна відповідальність. Якщо ні, то адміністративна. Будемо досліджувати самі обставини ДТП, винна особа чи ні.

- Стосовно ймовірного перебування водія-правоохоронця у стані алкогольного сп’яніння?

- Він не був затриманий на місці ДТП. Але ми будемо обов’язково досліджувати, де він був, що робив, чи пив, з ким пив.

Потерпіла у будь-який момент може звернутися у прокуратуру про зміну підслідності. Якщо прокуратура вважатиме, що треба забрати справу, ми відразу ж віддамо. Також потерпіла має право ознайомитися з усіма матеріалами кримінального провадження, тобто для неї це відкрите розслідування.

- Тож правоохоронцю, який залишив місце ДТП, усе може зійти з рук: адміністративна відповідальність, звільнення за власним бажанням, а не «за статтею»…

- Ми проведемо внутрішнє службове розслідування. Матеріали про те, що він покинув місце ДТП, будуть у його особовій справі. Простіше було задовольнити його рапорт (повторюю: я не мав тоді інформації). У таких випадках треба менше панькатися, бо потім починають такі негідники за усякі букви, коми чіплятися і через суди відновлюватися, а держава має платити гроші за такі відновлення.