Війна

Огляд правозахисників: Крим без правил

26.12.2015
джерело: Сайт УГСПЛ

Періодичний огляд «Крим без правил», підготовлений зусиллями нашої команди і незалежних експертів та покликаний допомогти світовій спільноті, правозахисним організаціям, міжнародним і національним органам і структурам, а також усім, хто хоче розібратися в ситуації з правами людини в Криму.

Кожен огляд носить тематичний характер і включає в себе ряд аналітичних статей, посилання на міжнародні акти і стандарти, що стосуються обраної тематики, законодавство, прийняте щодо Криму Україною, Російською Федерацією та незаконно створеними органами влади Криму і міста Севастополя.

Огляд також містить аналіз перспектив потенційних або вже поданих скарг до Європейського суду чи до інших міжнародних органів із захисту прав людини.

Міжнародне право виходить з того, що окупація - це тимчасовий режим. Ми переконані, що потреба в подібних оглядах - явище тимчасове. З надією дивлячись у майбутнє, ми вважаємо, що основним завданням цих матеріалів має стати осмислення події і узагальнення досвіду, щоб уникнути нових порушень прав людини в Криму або в інших регіонах світу.

Автори огляду: команда правозахисників, експертів та науковців з Регіонального центру прав людини, Української Гельсінської спілки з прав людини, Інституту міжнародних відносин Київського національного Універсітету імені Тараса Шевченка, Української асоціації міжнародного права та експертно-аналітичної групи CHROT.

 

Історична довідка

Підписавши 1 серпня 1975 року Гельсінські угоди, європейські держави визнали непорушність державних кордонів і взяли на себе зобов’язання утримуватися від будь-яких дій, що представляють собою застосування сили або погрозу силою, а також визнали неприпустимим перетворення території одне одного в об’єкт військової окупації або інших прямих або непрямих заходів застосування сили в порушення міжнародного права.

Країни Європи проголосили принцип, згідно з яким ніяка окупація або привласнення територій такого роду не визнаватимуться законними.

Події в Криму в лютому - березні 2014 року і окупація частини території України Російською Федерацією є першим прикладом масштабного порушення положень і принципів Заключного Гельсінського Акту в Європі.

Окупація і наступна анексія Криму поставили світ перед новим викликом. Ситуація в регіоні принципово відрізняється від
невизнаних територій начебто Придністров’я, Абхазії, Північної Осетії, в яких зовнішнє втручання виражається, головним чином, у підтримці новопосталих режимів.

Деяку подобу можна було спостерігати при окупації Туреччиною Північного Кіпру. Однак сучасний рівень економічного та інформаційного розвитку суспільства, ступінь взаємної інтеграції і безліч інших подібних аспектів істотно виділяють Крим на загальному тлі.

Все це, а також те, що окупація Криму відбулася без активних бойових зіткнень і попередніх окупації внутрішніх конфліктів на території, поставило перед світом ряд нових питань, на які ще тільки належить знайти відповідь.

Переклад повідомлення українською - ГО "Гельсінська ініціатива - ХХІ".

З текстом періодичного огляду можна ознайомитися тут