Українські новини

Заява МЗС України з нагоди 40-ї річниці Гельсінського Заключного Акту

01.08.2015
джерело: Офіційний сайт МЗС України
1 серпня 1975 року у м. Гельсінкі (Фінляндія) лідери 35 держав Європи та Північної Америки підписали Заключний Акт Наради з питань безпеки та співробітництва в Європі. Попри ідеологічні протиріччя, держави погодили десять фундаментальних принципів співробітництва, спрямованого на забезпечення миру та безпеки на Європейському континенті. У розвиток цих зобов’язань на саміті ОБСЄ 2010 року у м.Астані лідери держав-учасниць домовились працювати над побудовою спільного Євроатлантичного та Євразійського безпекового співтовариства.

На жаль, агресія Російської Федерації проти України перекреслила ці амбітні плани та затьмарила відзначення 40-ї річниці Гельсінського заключного акту. Вдавшись до незаконної окупації та анексії АР Крим та м.Севастополя, збройного втручання на Донбасі та викрадення українських громадян, Росія порушила більшість принципів та зобов’язань, закладених в основу ОБСЄ. Серед них – повага до суверенітету та територіальної цілісності, непорушність кордонів, відмова від застосування чи погрози силою, а також добросовісне виконання своїх зобов’язань згідно з міжнародним правом.

Для України, як і для абсолютної більшості держав-учасниць ОБСЄ, є очевидним, що без відновлення Росією поваги до Гельсінських принципів та виправлення скоєних нею грубих порушень під загрозою опинилися всі напрацювання в рамках НБСЄ/ОБСЄ за 40 років її існування. Під загрозою опинилася безпека і стабільність на всьому просторі ОБСЄ.

Ми вкотре закликаємо Російську Федерацію негайно припинити агресію проти нашої держави, повернутися на шлях виконання принципів Гельсінського заключного акту та норм міжнародного права з тим, щоб уникнути непередбачуваних наслідків для всієї системи європейської безпеки.