Громадянське суспільство

Відкритий лист Чортківському міському голові

24.07.2015
автор: Олександр Казьва
джерело: Газета Голос народу (Чортків)

Шановний Михайле Володимировичу!

Взятись за перо змусила мене подія, яка для більшості з моїх земляків зовсім навіть і не «подія». «Ну, що там такого сталось?» - скаже такий мій земляк з отієї «більшості», яка вас обрала на цю «хлібну» і високо статусну (для провінційного міста ще й «обласного підпорядкування»), а також і ВІДПОВІДАЛЬНУ (перед ВСІЄЮ ГРОМАДОЮ, а не лише перед тими, хто Вас обрав) посаду. Справді, хіба те, що сталось 10 липня цього року, можна назвати ПОДІЄЮ? Для мене (ну, мабуть, потішу себе тим, що не лише для мене – для меншості з тих, що Вас не обирала), це таки була подія, яка, наче отой «останній цвях» в «домовину здорового глузду» засвідчила, що це, радше всього, Ваш «діагноз»: Ви інакше не можете, бо не вмієте. Чи не вмієте, бо не можете? Статус не дозволяє? Чи це вже Ваша традиція така? Ви вже не можете і, очевидно, не зможете, бути самим собою. Хтось з Ваших знайомих сказав мені, що Ви ТАКИМ колись(!) не були. Не мені судити… Та все ж ризикну припустити, що причина такого Вашого «перетворення» була банальна: Ви не пройшли випробування Владою: це коли одному можна ВСЕ, а ВСІМ іншим – лише те, що дозволено тим, у кого Влада.

А з моєї дурної (була б мудрою, не писав би всього цього, а у кращому випадку, сидів би десь на пляжі в Майамі під пальмою і ловив би собі рибку-бананку, ну, а в гіршому – «рухав би азбест» в передмісті Чикаго разом із земляками) голови не йде Ваше побажання (вибачте, але навряд чи було воно щире), яке Ви мені висловили, коли вручали подарунок (з Вашим розкішним підписом) під час святкування 25-ї річниці з дня створення Народного Руху в кінці вересня минулого року.

Це, насправді, дуже непросто «бути таким, яким є», тобто, бути собою (саме це Ви побажали мені), коли в руках - влада (печатка-рєшалка і високо статусний підпис) , а навколо стільки спокус, перед якими неможливо встояти…, якщо перестати бути собою. А були б Ви собою, то їздили б не на статусних іномарках на престижні (на думку пересічного земляка Вашого) курорти.

Але ж стоп! А чому б Вам туди та й не їздити? Ви ж, як-не-як, стільки зробили для нашого міста! Справді, зробили немало. Дехто навіть вважає це ледь не подвигом. Я ж вважаю, що це - така ж робота, як, наприклад, лікувати хворих чи навчати дітей. Одна ж пані, наприклад, написала якось в нашій «районці», що Ви робите багато для міста і що Ви робите все, «затрачаючи час і енергію», щоб надати (увага!) «Чорткову європейський вигляд», тобто, «будуєте Європу» в Чорткові. Ось лише «забула» написати та пані, що саме в тому місці вулиці – якраз за її будинком, в якому вона проживає, - чомусь закінчився асфальт. Чи не тому, часом, ТАКА її оцінка Вашій мерській діяльності? Дехто взагалі вважає, що без Вашого вирішального підпису світова економіка могла б впасти. Та чи можна вважати таким же подвигом те, що Ви НЕ зробили, зате ТАК переконливо наобіцяли зробити перед кожними місцевими виборами? Так, зараз – криза і війна, війна і криза, а тому важко в ТАКИЙ непростий час хоча б ЩОСЬ зробити для своїх виборців. Та все ж Ви ЩОСЬ робите. Однак, не дуже впевнений, що робите Ви оте «ЩОСЬ» саме для своїх співгромадян, а не для «вдячних, щедрих і підприємливих».

Щоправда, як кажуть, «для кого - війна, а для кого – мати рідна». Та й війна з кризою, кажуть, приходять дуже часто туди, де тотальна корупція. Та це, звісно ж, не про нас з Вами. Хоча, криза рано чи пізно закінчиться. Та й війна також рано чи пізно (краще завтра й назавжди!) закінчиться і додому повернуться хлопці (на жаль не ВСІ!) з фронту і побачать - о, диво! - що НІ-ЧО-ГО в НАШОМУ МІСТІ НЕ ЗМІНИЛОСЬ! Хоча, ні, зміни таки є! Назвали ж центральну площу міста іменем «Героїв ЄвроМайдану»! От, щоправда, з парком Небесної Сотні вийшла «маленька» неув’язочка, адже там питання непросте - земельне, - а тому можна його якось «подерибанити». Чого аж ніяк не вийшло б з центральною площею! А от з парком є «варіанти»… А про те, як Ви «жонглюєте» Генпланом міста (закон для забудовників!!!) впродовж декількох (чи декількох десятків?) років, треба писати цілу поему. В прозі.

Отже, що ж ТАКОГО сталось 10 липня? Та, мабуть, нічого такого, щоб про це показали по «зомбоящику» і заговорили ВСІ українці. Такі події трапляються десятки, сотні разів щодня в нашій такій чудовій, хоча й майже наскрізь корумпованій країні. Отже, приїхали до нашого міста двоє бізнесових хлопців з Кам’янця-Подільська з ТзОВ «Енергоперспектива» (одна «перспективна» назва чого варта, чи не так?), у яких є така собі “idée fixe” побудувати на річці Серет міні-ГЕС. Що ж тут поганого? Будуйте собі на здоров’я і на славу (в газетах напишуть та й по «ящику» покажуть!) і розвиток (місця робочі – «аж» 4 – з’являться!) нашого міста! Але Ви, пане голово, вирішили (та ні, закон вимагає!) провести так звані громадські слухання. Чому «так звані»? Про це – нижче. Мене особисто, який час від часу, наскільки це можливо (а можливостей не так вже й багато, оскільки, наша міська рада вже давно перетворилась, на мою думку, в таке собі «ЗАТ») слідкує за перипетіями в міській раді та її «господарці» це здивувало: а чому не було б краще провести цю «тему» щодо побудови міні-ГЕС через керований Вами (в прямому і переносному значенні цього слова) виконавчий комітет?

Ще одна «цікавинка» з Вашої службової біографії. Вже давно містом ходить фраза, кинута років з надцять тому Вашим найближчим родичем про те, що у Вас, нібито(?), стільки доларів, що сотенними (це такі, на яких отой патлатий «дядько» Бенджамін намальований) купюрами можна було б прокласти дорогу аж до самого граду стольного. Якщо це – правда, то тепер цю дорогу можна, мабуть, було б вистелити, наприклад, через Болгарію і до Словенії і побудувати чи купити там собі, наприклад, скромний готельчик чи особнячок-чвурачок. Але все то брехня! Я, особисто, не вірю: хіба ж може простий мер провінційного забутого Богом і «забитого» податками міста зі скромною зарплатою держслужбовця мати стільки «буржуйської» «зелені»?! Ледь не забув ще одне! Той Ваш родич сказав, що всі ті, хто заздрить Вам і не вміє заробляти (забув він, щоправда, уточнити: чесно чи нечесно) - «лузери». Що то таке чи хто вони такі, він не пояснив. Слово ж, схоже, не наше, а тому я й думаю собі: напевно, всі ми в нашому місті лузери, бо хто ж з нас, простих смертних, зможе отак дорогу вистелити не те що «зеленими», а й звичайнісінькими «дерев’яними» нашими гривнями!

Та повернімось, як в таких випадках кажуть недурні французи, до наших баранів, тобто, до того, що сталось в п’ятницю 10 (на щастя, не «зловісного» 13-го!) липня. А сталось те, що й мало статись. Той, хто пам’ятає, ЯК відбувався Ваш звіт, як голови міста, у січні цього року перед «громадою міста» та збори «громади міста» щодо обговорення питання про об’єднання територіальних громад, міг передбачити, ЧИМ закінчаться чергові «слухання». Це був справжній і відвертий ФАРС, а не громадські слухання, про які, як завжди (ще одна Ваша «традиція»?) не було заздалегідь (за 14 днів!) повідомлено ані у «Чортківському віснику», засновником, як відомо (і нам, і, сподіваюсь, Вам), якої є Чортківська міська рада, а не міський голова, ані на офіційній веб-сторінці міської ради! Хіба побудова міні-ГЕС така вже невідкладна «форс-мажорна» ПРОБЛЕМА, що Ви чомусь(?) вирішили, що без неї місто не виживе, і перетворили її … у фАрс-мажорну? Наша річка Серет наскільки обміліла (вже давно!), що їй чомусь, на Вашу думку, не вистачає лише міні-ГЕС! Щоб «добити» її?! Та одних лише екологічних ризиків після її побудови цієї ГЕС скільки, що важко уявити, ЩО буде з річкою, а відтак і з НАШИМ містом через 20, 30, 40 років. Після нас (Вас!) хоч … пустеля?!

Голова Чортківського районного ЕГО «Зелений світ» Олександр Степаненко нам всім (і Вам, в тому числі, якщо Ви УВАЖНО його слухали і … задумались) «розклав все по поличках» і пояснив, навівши декілька промовистих прикладів з РЕАЛЬНОГО життя, ЩО станеться, якщо на річці побудують таку міні-ГЕС БЕЗ врахування екологічних ризиків. Але «громада» сказала «одобрямс». Так, перед «голосуванням» було сказано, що «будуть враховані зауваження громадян міста». Та ми ж ДОБРЕ знаємо, як це у нас (у Вас) робиться: казав пан кожух дам, та слово його …

Ви, пане голово, прекрасно знаєте, як живе і чим «дихає» частина населення НАШОГО міста. Воно фактично виживає на копійчані виторги з торгівлі на міському базарі, який, ще трішки, і зайде у наші квартири, особливо, в центрі міста. Мої (та не лише мої) письмові заяви та звернення про те, щоб навести (хоча б відносний!) лад в центрі міста, тобто, «посунути» торгівельників на міський комунальний ринок з частини вул.Шевченка (від костьолу до площі Героїв ЄвроМайдану), що за рішенням виконкому є пішохідною зоною, та з вулиць А.Мельника, Церковної та П.Карабіневича призвели до того, що … НІ ДО ЧОГО не призвели.

Питання щодо впорядкування паркування автівок в центральній частині міста також «зависло», і, схоже, буде вирішено лише після Вашого відходу з мерської посади. Звісно, яке Вам діло, що якийсь там (не буду вгадувати, як Ви таких, як я «писак», називаєте позаочі) «щось там більше всіх(?) хоче і пише». Ну що ж, якщо Ви і та пані, що написала в «районку» похвальну «оду в прозі» на Вашу адресу, вважаєте, що ми у ТАКИЙ спосіб будуємо «європейське місто», то, вибачте, «прапор Вам у руки»!

Знаючи наше без’язике і безхребетне (дуже хотів би в цьому помилитись!) населення нашого міста, а також враховуючи «написаний» Вами «сценарій», результат БУДЬ-ЯКИХ громадських слухань буде прогнозований. Ви прекрасно все зрежисерували: в залі – більшість (мовчазно-слухняна) – «вірні» і просто підлеглі Вам працівники виконавчого комітету. Ті ж самі, що й на попередніх зібраннях (маю на увазі Ваш звіт перед «громадою міста», громадські слухання про добровільне об’єднання територіальних громад) …., лише у профіль. Спробували б вони не прийти! Пам’ятаєте, що було в старі «добрі» часи «дарагова Лєаніда Ілліча» з тими, хто не ходив на партійні збори чи засідання партбюро, або ж не голосував на виборах за «блок комуністів і безпартійних»? Як правило, публічна ганьба і компартійні «оргвисновки»! В нашому ж випадку тому, хто не прийшов (без «поважної причини») на «громадські слухання» можна було б, ні, не «сушити сухарі», але без проМблЄм на роботі (у міськвиконкомі - не де не-будь!) не обійшлось би. Якими були результати «громадських слухань» здогадатись неважко, коли у залі 70-80% присутніх - працівники виконкому. «Одобрямс», щонайменше! Ви, пане голово, цього навіть не очікували? Чи не так?

Та звідки ж Вам знати було, що у Вас працюють ТАКІ «громадські активісти», які замість того, щоб після закінчення робочого тижня йти додому варити борщі, виполювати бур’яни на городі або ж просто - і заслужено - відпочити, стрункими лавами організовано підуть на «громадські слухання»? До речі, саме це я мав на увазі, коли назвав вище такі громадські слухання «так званими». Тобто, ФАРСОМ, а оскільки подібні зібрання з майже стовідсотковою участю працівників міськвиконкому проходять вже НЕ ВПЕРШЕ, то цей ФАРС був ще й ЦИНІЧНИМ щодо ВСІЄЇ ГРОМАДИ МІСТА, яку Ви «забули» вчасно про них повідомити.

І, нарешті (щоб не забути!), моє до Вас, пане голово, щире прохання: ЙДІТЬ у ВІДСТАВКУ. В цивілізованих країнах саме так і відбувається: якщо державний посадовець часто - майже регулярно - ставиться до своїх співгромадян з НЕПОВАГОЮ, він повинен піти … на пенсію. Чи ще кудись… Знаю, що для цього треба мати неабияку МУЖНІСТЬ. Також здогадуюсь, що Ви не готові зараз на ТАКИЙ рішучий крок, адже на політичному обрії – місцеві вибори! Але ж Ви знаєте, як важливо для артиста (співака, актора) ВЧАСНО піти зі сцени. Те, що Ви - актор (про Ваші вокальні дані не буду говорити, бо не чув, ЯК Ви співаєте), скаже Вам кожен, хто ДОБРЕ Вас знає. Принаймні, паузу Ви вмієте тримати. А ще вмієте, перепрошую, «вмикати дурника» тоді, коли йдеться про Ваші НЕВИКОНАНІ ВАМИ ПЕРЕДВИБОРЧІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ.

Про те, як Ви «маніпулюєте» Генпланом міста, не буду ТУТ згадувати – надто багато «цікавого» назбиралось на цю тему. Не буду також згадувати ТУТ, ЯК керують НАШИМ міським комунальним ринком Ваші підлеглі, серед яких – Ваш син (заступник директора ринку). Це – окрема ТЕМА, про яку я напишу трохи згодом.

Вмієте Ви також перед черговими виборами на мерську посаду «напустити туману» наївному і такому ж довірливому виборцю, взявшись, наприклад, за ремонти доріг чи тротуарів, щоб ВИДНО було ВСІМ, як Ви дбаєте про МІСТО! А воно – ЦЕ МІСТО – МОЄ. В ньому я народився, вчився, жив, працював, живу і працюю. Воно - не Ваше! І не лише тому, що Ви в ньому не народились. Я знаю людей, які, як і Ви, в ньому не народились, але люблять вони його, можливо, більше, ніж я, і, звісно ж, Ви. Як сказав один мій знайомий, який вперше приїхав у наше ТАКЕ КРАСИВЕ і СТАРОВИННЕ МІСТО: «Це ж треба ТАК НЕ ЛЮБИТИ ЦЕ МІСТО, щоб перетворити його найкращу – центральну – частину в торговицю! Слава Богу, хоч у вихідний та НЕбазарний день його та його архітектурно-історичні пам’ятки можна розгледіти!»

Не можу обминути своєю «надмірною» увагою і той факт, з якою наполегливістю Ви «пропхали» (саме так, «пропхали» - з другої спроби!) через сесію міськради рішення про надання звання почесного громадянина міста тому, хто зробив освіту ледь не профанацією, а завдяки його неабияким «менеджерським» талантам, особливо, в «добрі» старі часи, він ввів Вас у СИСТЕМУ. Саме він, на думку багатьох думаючих земляків моїх, навчив Вас жити і діяти за правилами Системи «А-ЩО-Я-З-ЦЬОГО-БУДУ-МАТИ». Недарма інститут, яким він керував, після його «безболісного» для нього відходу від керівних справ, ще й зараз називають «деревообробним» навіть ті, хто у ньому вчився, а на фронтоні його будівлі красуються барельєфи студентів, які, за спостереженням одного жартівника, дуже схожі на відомих казкових героїв – дерев’яного Буратіно та набиту ватою Мальвіну, - ніби засвідчуючи казковий «статус» цього, так би мовити, навчального закладу, рейтинг якого такий «високий», що без «спецапаратури» не видно. Невже перед своїм відходом на заслужений відпочинок (хоча, дехто вважає, що у Вас ще є «порох у порохівниці») вирішили ТАКИМ чином віддячити йому за «науку красиво і безбідно жити»?

Але ж цим рішенням Ви фактично дискредитували і девальвували звання почесного громадянина міста, поставивши людину, яка, на думку небайдужих і знаючих моїх співгромадян, довела освіту до рівня чисто формального отримання «диплома», перевернула в нашому місті догори дригом всі правила суспільної моралі і, що найгірше, зруйнувала віру «простого смертного» в ПравоСуддя, в один ряд з Людиною (Романом Ільяшенком), яка дійсно заслужила своїм Життям-як-Спалах, це почесне звання. Я це вважаю верхом цинізму – не більше, і не менше. Але у Вас, схоже, інші критерії та шкала цінностей?

Та все ж, скільки в мене буде часу, сил і можливостей (а в мене, в порівнянні з Вами та Вашою «командою», їх НАБАГАТО менше!), я буду робити все, щоб не дозволити Вам і таким як Ви, робити з НАШОГО міста те, що хочете Ви (і ТАКІ, як Ви!), перетворюючи його центральну – з її неповторним архітектурним ансамблем – частину майже в суцільний базар і спонтанно-хаотичну паркувальну зону, а не в те, чого хоче ДУМАЮЧА і НЕБАЙДУЖА ГРОМАДА, а не лише підлеглі Вам працівники (а серед них є цілком порядні і адекватні люди!), яких Ви «ненав’язливо запрошуєте» на так звані громадські слухання і які бояться проголосувати за своїм власним сумлінням, оскільки у ТАКОМУ випадку наступного дня вони можуть отримати від Вас «сувору подяку» або й, взагалі, втратити роботу. А тому ТАКІ «громадські слухання» інакше, як ФАРС і НЕПОВАГУ до ВСІЄЇ ГРОМАДИ МІСТА назвати неможливо. Та справа, звичайно ж, не лише у спотвореній частині міста. Справа набагато глибша. Вона – в тому, що Ви зробили все від Вас можливе, щоб простий громадянин НАШОГО міста перестав вірити, що є справедливий суд, що в НАШОМУ місті ВСІ перед Законом - рівні і немає «рівніших» та «вибраних», що довкілля треба оберігати, а закони – виконувати ВСІМ, а не лише простим смертним …

Розумію, що сили у цьому «двобої» нерівні: у Вас – зв’язки (і старі, і нові, і в райцентрі, і в столиці – це, якщо всі не згадувати!), а також потужний і слухня…, підлеглий Вам адмінресурс, у мене ж - лише декілька адекватно думаючих і НЕбайдужих … любителів велоспорту та захисників довкілля, майже повністю знехтуваного Вами. А тому «закатати в асфальт», тобто, заганяти такого, як я, лабіринтами нашого найсправедливішого криво…, правосуддя, про яке знає не лише Європа, яку Ви «будуєте» в нашому місті, для Вас - все одно, що «два пальці … об той же асфальт»… Та все ж, сподіваюсь, останнє слово не за Вами. І лише ЧАС нас розсудить, оскільки в наше «правосуддя» я, м’яко кажучи, не дуже вірю. А так хотілось би… “You may say I’m a dreamer but I’m not the only one”, – колись співав Джон Леннон. Пам’ятаєте такого, пане голово?

Вибачайте за деякі різкі «випади», а також і за те, що не зміг ВСЕ Вам і своїм землякам сказати. Зокрема, про ВСІ Ваші невиконані передвиборчі ОБІЦЯНКИ-ЗОБОВ’ЯЗАННЯ. Та це вже якось іншим разом, позаяк, якщо їх ВСІ тут згадати, то читачу не вистачить ані часу, ані терпіння їх усі перечитувати.

А оскільки ми нещодавно відзначали День Міста, то привітаю Вас з Днем … НЕ ВАШОГО, а НАШОГО (а також і МОГО) МІСТА, пане голово!

Без надії сподіваючись на Ваше розуміння,
Олександр КАЗЬВА

N.B.: І повірте, пане голово, нічого особистого. Просто, як казав відомий кіноперсонаж з «Білого сонця …», мені за країну (і НАШЕ МІСТО – О.К.) прикро!