Громадянське суспільство

Цей жахливий, жахливий, жахливий…. Парк Небесної Сотні у Чорткові

10.07.2015
автор: Олександр Степаненко
джерело: Газета Голос народу (Чортків)

Майже півроку чекає на реалізацію громадянська ініціатива створення у Чорткові «Парку Пам’яті Героїв Небесної Сотні». Вперше її було оприлюднено під час круглого столу, проведеного ініціативною групою 27 лютого у Чортківській районній раді. Той круглий стіл зібрав представників усіх зацікавлених сторін: громадських організацій та політичних партій, місцевих органів влади, закладів освіти та культури, депутатів рад різного рівня, журналістів, підприємців.

Було заявлено про наміри створення своєрідного «живого пам’ятника» Героям Небесної Сотні, який оживав би та розквітав кожної весни – як образ символічного продовження їхнього життя, вічної перемоги життєвих сил над смертю та небуттям. Як вияв нашої вічної шани та вдячності…

Але час спливає і все більше людей звертається із запитанням: «То чи буде у Чорткові той парк?!», адже рішень, які дозволяють вже цього року реалізувати громадянську ініціативу на практиці, все ще нема. У чому ж справа ?...

Нагадаємо, що учасники того лютневого зібрання одностайно підтримали ініціативу створення у Чорткові «Парку Героїв Небесної Сотні» по вулиці Володимира Великого, 1. Йдеться про вільну від забудови територію поблизу гідрометеорологічної станції. Створення парку у цьому місці та саме така його назва передбачені проектом «Комплексної зеленої зони міста Чорткова», що розроблений на замовлення і за кошти міської ради конструкторським бюро Національного лісотехнічного університету України. Питання про створення тут парку не раз порушувалося мешканцями цього мікрорайону, що підтверджено багатьма письмовими колективними зверненнями. Він у майбутньому міг би стати місцем культурного дозвілля для мешканців цілого міста, але перш за все найбільшого мікрорайону новобудов по вулицях Володимира Великого, Маковея, Січинського, Тичини, Довбуша, Ягільницькій, Золотарка ... Тут вже зараз проживає біля 10 тисяч мешканців, триває активне житлове будівництво, але досі немає жодного парку – тоді як за чинними містобудівними нормами для такої кількості мешканців мало б бути створено більше 5 гектарів зелених зон. Наразі реально створити на цій ділянці парк площею більше 2-х гектарів.

Відповідне звернення ініціативної групи, адресоване місцевим органам влади, тоді підписали відомі у місті та районі люди: Юхим Макотерський, депутат міської ради, Почесний громадянин м. Чорткова; Володимир Мармус, політичний в’язень радянського режиму; Олександр Стадник, депутат Тернопільської обласної ради; Любомир Білик, депутат міської ради, директор Чортківського державного медичного коледжу; Роман Пахолок, директор Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Барвінського; Тетяна Яблонь, депутат Чортківської районної ради, голова районної організації Народного Руху України; Володимир Погорецький, представник районної організації Української спілки ветеранів Афганістану; Сергій Гусак - «Правого Сектору» та інші.

Не зайвим буде нагадати, що й Указ Президента «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні» від 11 лютого 2015 року зобов’язує місцеві органи влади здійснити заходи щодо вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Відтак про свою підтримку згаданої громадської ініціативи не раз заявляли керівники районної ради та РДА. Очільники влади міста начебто також не заперечували, але …

17 березня Чортківська міська рада ухвалила рішення: «Підтримати звернення ініціативної групи про створення «Парку Пам’яті Героїв Небесної Сотні» по вул. Князя Володимира Великого,1 в м. Чорткові. Доручити відділам міської ради з питань містобудування, архітектури та капітального будівництва; земельних ресурсів та охорони навколишнього середовища вивчити питання відведення земельної ділянки для закладення парку. Питання «вивчалося» більше місяця, наслідком цього «вивчення» стала робоча нарада, яка відбулася 20 квітня у міській раді.
На зустрічі стало відомо, що керівництво метеослужби терміново заходилося набувати право на користування земельною ділянкою, запропонованою під парк Небесної Сотні. Жодних рішень на тій зустрічі не було прийнято – тож стало зрозуміло, що весну 2015 року для практичної реалізації громадянської ініціативи вже втрачено.

Для порівняння – ініціатива увічнення подвигу героїв Революції гідності та Небесної Сотні шляхом створення символічної «Алеї Слави» у селі Нагірянка, підтримана Чортківською РДА, районною та сільською радою, була втілена у конкретні справи просто таки блискавично! Не гаючи часу, ще у квітні, і на папері й на місцевості виділили необхідну для цього ділянку, розпланували її - і відразу ж висадили декоративні дерева… Хто і що заважало вчинити так само у місті обласного значення – не зрозуміло.

Наступна сесія Чортківської міської ради зібралася аж 5 червня. На ній знову було поставлено питання про створення «Парку Пам’яті Героїв Небесної Сотні». І ніхто начебто не був проти, і рішення по ньому знову було «ухвалено», але у вельми лукавому формулюванні – створити парк, але – лише після внесення відповідних змін до Генерального плану міста…

Тут варто зауважити, що коли заходить мова про Генплан Чорткова, ми опиняємося на вельми непевному грунті: одні вважають, що він у місті є, а інші – що немає… На офіційному сайті міської ради впродовж тривалого часу відсутня будь-яка інформація про Генплан, хоча за законом загальна доступність матеріалів генплану населеного пункту мала б забезпечуватися серед іншого шляхом оприлюднення їх на веб-сайті органу місцевого самоврядування.

Проект корегування Генерального плану Чорткова, розроблений інститутом «Містопроект» у 2007 році, було затверджено рішенням сесії Чортківської міської ради 26 листопада 2009-го. Треба сказати, що затверджено було із порушеннями законодавства, всупереч негативному висновку державної екологічної експертизи, не зважаючи на критику, висловлену на громадських слуханнях. Тому не дивно, що 3 вересня 2010 року Чортківський районний суд задовольнив протест прокуратури, визнавши незаконним та скасувавши те рішення. Очільники міста не погодилися з аргументами чортківських суддів і апелювали – впродовж трьох років справа припадала пилом у Львівському апеляційному адмінсуді. Впродовж усього цього часу – коли доля головного містобудівного документа громади міста, який визначає стратегію його просторового розвитку, залишалася вельми туманною - у місті продовжували роздавати земельні ділянки під забудову, приймати містобудівні рішення… Це ж так зручно, постійно «бути в тумані»: у «потрібному» випадку можна зіслатися на буцімто чинний Генплан, у «непотрібному» відмовити, буцімто Генплан «прокурори та судді хочуть зарубати»…

Врешті решт, 19 вересня 2013 року, львівські судді в свою чергу визнають незаконним та скасовують рішення міської ради чотирирічної давнини. Аргумент той самий - необхідність проведення повторної державної екологічної експертизи, як обов’язкова умова затвердження Генплану Чорткова. Але ніхто у міському керівництві й не думав реагувати на висновок суду про незаконність попереднього рішення, замовляти проект змін до містобудівного документу, подавати його на екологічну експертизу… Хіба це не вияв зневаги до громади міста, до авторитету правосуддя? Для чого було звертатися до апеляційного суду і три роки чекати його вердикту, коли сам вердикт можна з чарівною легкістю опустити у кошик для сміття?! Вже через тиждень після ухвалення судового рішення ту саму проектну документацію Генплану від 2007 року ще раз «перезатвердили» рішенням сесії: вже без жодних повідомлень у пресі, без громадських слухань, без будь-якого обговорення у комісіях, як звикле – у повному «тумані»… А хто не згідний з такою практикою – «посудіться ще 4 – 5 років, хе-хе»!...

І дуже знаковим є той факт, що нині міським очільникам закортіло корегувати Генплан лише після появи ініціативи створення парку Небесної Сотні! Бачте, багато років не заважала місту розвиватися відсутність у Генплані схеми інженерних мереж, або схеми зеленої зони міста, або ще багатьох недоліків, на які вказало у висновку екологічної експертизи Держуправління охорони природного середовища у Тернопільській області. Не ламала стратегії просторового розвитку міста багаторічна присутність стихійного речового ринку у самісінькому центрі Чорткова, у зоні історичного охоронюваного ландшафту. Без внесення жодних змін до Генплану, всупереч йому, врозріз із концепцією його авторів про необхідність збереження річкової долини, як «блакитного меридіану міста» було збудовано величезний критий ринок у прибережній захисний смузі Серету.

І лише цей «жахливий» Парк Небесної Сотні, виявляється, настільки суперечить стратегії Генплану, що не можна відразу відвести під нього ділянку - спочатку будемо замовляти проект внесення коректив до головного містобудівного документу і розпочинати процедуру його затвердження…

Отже, мій прогноз – якщо керівництво міської ради демонструватиме таку ж «принциповість» у питаннях розроблення містобудівної документації, як і досі, і якщо громаду міста це надалі влаштовуватиме – Парку Небесної Сотні у Чорткові нам не бачити ще дооовго.

А жителям району новобудов у мікрорайоні Кадуб доведеться втішатися хіба що надією, що колись буде реалізовано плани створення тут іншого парку, а саме Парку Матері і Дитини. Його автори проекту Генплану 2007 року пропонують створити не де-небудь, а на місці нинішнього сміттєзвалища… Радійте з того, матері і діти Чорткова!