Практика правозахисту

Павло Ензовіт - під судом присяжних

12.05.2015
автор: Ольга Кушнерик
джерело: Газета Свобода, м. Тернопіль

Справу розглядають у Підволочиському райсуді. З часу запровадження інституту присяжних це другий випадок в області. Річ у тім, що таку можливість мають лише звинувачені, яким загрожує довічне позбавлення волі.

Той, кого тягне в дорогу…

21-річний житель Копичbнців Гусятинського району Павло Ензовіт підлітком почав втікати з дому. Він щезав без жодного попередження, а стривожені батьки періодично зверталися за допомогою у міліцію. Хлопчину розшукували то на якомусь вокзалі, то знімали з поїздів… Так було декілька разів. Упійманий утікач пояснював: його ваблять дорога, подорожі, пригоди. Він став дорослим, але так і не позбувся цієї своєрідної залежності.

Минулої осені із залізничного вокзалу у Тернополі розпочалася, напевно, найстрашніша життєва драма цього молодого чоловіка. Тут він познайомився з безхатьком, удвох поїхали у Копичинці. Випивали у закинутій хаті, приєднався до них місцевий чоловік. Останнього і виявили жорстоко убитим – судово-медичні експерти збилися з ліку, фіксуючи ножові поранення на тілі покійного. Нарахували 81 ушкодження. Не просто жорстоке вбивство, а дійство з найстрашнішого фільму жахів…

У цьому злочині звинуватили Павла Ензовіта. Здійняв тривогу уже згаданий безхатько – він побіг до найближчих хатів і розказав про вбитого чоловіка. Коли ж люди туди зайшли, Павло міцно спав, біля нього лежав ніж. Поряд на іншому ліжку – закривавлений мертвий чоловік.

«Не він убив»

42-річна Уляна Ензовіт оббвиває пороги редакцій, звертається до правозахисників. Вона переконана, що її син не міг убити людину. Вважає, що убивця має проблеми із психікою, бо нанести стільки ножових ран здатен хіба нездоровий. Між тим, її сина освідчували навіть у стаціонарі – у Скаржинцях Хмельницької області і психічних розладів не виявили. Це ж саме стверджує адвокат обвинуваченого Назар Аламбець. Переконують, що до Павла на досудовому розслідуванні застосовували фізичний та моральний тиск. Нещодавно Підволочиський райсуд, де розглядають справу, виніс ухвалу перевірити заяви обвинуваченого про незаконні дії працівників міліції.

Уляна Ензовіт та адвокат навели ще ряд аргументів у користь Павла. Власне, цю доказову базу має оцінити суд, у даному випадку суд присяжних. Зрозуміло, що мати бажає постійно підтримувати громадський інтерес до справи про звинувачення сина, бо це до певної міри контроль над судовою системою. Але… Чи не є це тиском на правосуддя?.. Поки нема довіри у людей до судочинства, вони апелюватимуть до журналістів, громадськості.

Присяжні скажуть своє слово…

Інститут присяжних запровадили новим Кримінальним процесуальним Кодексом. У вітчизняному кримінальному процесі роль присяжних різниться від того, що ми бачимо в американських фільмах. Там більше десятка присяжних фактично вирішують «винен» чи «невинен». Цікаво, що американський суд присяжних можливий у всіх кримінальних справах і навіть у цивільних, коли сума позову перевищує двадцять доларів. Останнє передбачено сьомою поправкою до Конституції, ратифікованою ще у 1791 році. Собівартість двадцяти доларів з того часу дуже зменшилася, але американці ревно оберігають свій основний закон і рідко вносять до нього зміни.

Як відбувається у нас? Троє присяжних разом із двома професійними суддями об’єднані в єдину колегію і розглядають справу в судовому порядку згідно із законом (ще двоє присяжних – у ролі запасних). При прийнятті рішень вони голосують нарівні із суддями. Багато хто з фахівців вважав, що присяжні у нашій судовій системі - замаскована форма народних засідателів, яких за радянських часів називали «кивалами», оскільки, як правило, вони лише кивали на знак згоди із суддями.

Проте коли навесні минулого року колегія присяжних виправдала марокканця, якого звинувачували у вбивстві відомого львівського лікаря Леона Фрайфельда, правники були заскочені зненацька. Виявилося, що присяжні таки можуть вершити судочинство. Щоправда, тоді прокуратура оскаржила виправдувальний вирок.

Загалом після запровадження інституту присяжних в Україні відбулося 71 засідання за участі суду присяжних, а у межах області справа Павла Ензовіта є другою.