Екологічні права

Суд захистив право дітей на екологічну позашкільну освіту

07.05.2015
автор: Софія Шутяк
джерело: сайт МБО Екологія. Право. Людина
Новий рік у дітей міста Мукачева почався з новини, що їхній Дитячий еколого-натуралістичний центр припинить своє існування з червня 2015 року.

Депутати Мукачівської міської ради вирішили оптимізувати витрати місцевого бюджету шляхом обмеження прав дітей на позашкільну освіту та прийняли рішення Мукачівської міської ради № 1310 від 15 січня 2015 року в абзаці 4 розділу VIII якого зазначається «про ліквідацію еколого-натуралістичного центру».

Йде мова про позашкільний заклад, який існує з 1958 року. У 1996 році рішення № 42 Мукачівської міської ради з 01.03.1996 року був перейменований у міський еколог-натуралістичний центр учнівської молоді (надалі МУНЦУМ). 17.06.2014 року МУНЦУМ отримав Свідоцтво про атестацію Закарпатської обласної державної адміністрації Департаменту освіти і науки, молоді і спорту до 17.06.2024 року.

МУНЦУМ - це єдиний позашкільний заклад міста Мукачево в єдиній системі екоцентрів України, який не можливо замінити жодним іншим позашкільним закладом. Він має відповідні людські та матеріальні ресурси, відіграє важливу функцію в суспільстві.

17 лютого 2015 року позивачі – члени територіальної громади м. Мукачева та громадська організація «Народна рада Мукачівщини» за допомогою МБО "Екологія. Право. Людина", яка готувала позов, звернулися з адміністративним позовом до Мукачівської міської ради про визнання протиправним рішення Мукачівської міської рад №1310 від 15 січня 2015 року.

Після кількох місяців судових засідань 29 квітня 2015 року Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області виніс постанову, якою задовольнив позов повністю. А саме: визнав протиправними дії Мукачівської міської ради щодо прийняття Рішення Мукачівської міської ради 70 позачергової сесії 6-го скликання № 1310 від 15 січня 2015 року «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» в частині абзацу 4 розділу VII про ліквідацію «з 01.06.2015 року Еколого-натуралістичного центру».

У рішенні суду зазначено: «Суд приймає до уваги доводи позивачів: 1) що проект рішення «Про внесення змін у структуру, штат та чисельність виконавчих органів Мукачівської міської ради, комунальних установ та організацій» мав бути доведений до відома жителів територіальної громади міста Мукачева; 2) що ліквідація позашкільних навчальних закладів, не відповідає основним засадам державної політики, визначеним у ст. 38 Закону України «Про освіту» та частині другій статті 9 Закону України «Про позашкільну освіту»; 3) що рішення прийнято без урахування освітніх потреб і соціальних запитів населення міста, необхідності забезпечення змістовним дозвіллям дітей.»

Таким чином суд визнав, що еколого-натуралістичний напрям позашкільної освіти посідає провідне місце в формуванні екологічної культури особистості та є прикладом інтеграції різних напрямів позашкільної освіти у діяльності загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих і профільних позашкільних навчальних закладів, що визначає пріоритетні напрямки розвитку позашкільної еколого-натуралістичної роботи.