Українські новини

Ольга Кушнерик: "Чи буває патріот корупціонером?..."

02.05.2015

Серце отамана в руках лікарів, волю забирають правоохоронці - гучна справа про хабар на рекордну у цьому році суму 200 тисяч гривень обростає новими скандальними подробицями.

Лікар, козак, депутат – це…

У минулому номері газета «Свобода» уже повідомляла про резонансне викриття - головного лікаря одного з медзакладів Тернополя затримали за вимагання у приватного підприємця 200 тисяч гривень за продовження договору оренди приміщення, яке перебуває на балансі лікарні. Начебто ескулапа взяли на гарячому, до оборудки причетна також банківська працівниця. Зважаючи на презумпцію невинуватості, редакція не вказувала на особу затриманого. Втім, у зв’язку з подальшими подіями це втратило сенс – більше того, фігурант резонансної справи сам апелював до громадськості, бажаючи публічно заявити свою позицію стосовно останніх подій. Отже, йдеться про 58-річного Ігоря Вардинця, головного лікаря Тернопільської центральної районної лікарні, депутата обласної ради чотирьох скликань, Верховного Отамана Українського козацтва.

Нагадаю: на час поширення інформації міліцейською прес-службою Ігор Вардинець перебував у кардіологічному відділенні другої міської лікарні.

«Грошей, про які йдеться у підозрі про хабар, я не бачив. Мою репутацію безпідставно зганьбили на всю Україну. Відтак вимагаю публічного суду, під час якого обіцяю дати вичерпні відповіді на всі звинувачення. Для повноцінної участі у суді мені потрібне лише здоров’я, яке зараз у критичному стані - 10% прохідності артерії серця. Одну операцію вже зробили в Тернополі, однак негайно треба робити ще одну за кордоном, інакшої альтернативи, щоб вижити, немає. Днями ми домовилися з фахівцями лікарні м. Штутгарт (Німеччина), які погодилися зробити операцію у понеділок, 27 квітня. Операція передбачається дуже об′ємна, одна із найскладніших на відкритому серці – це так зване аортокоронарне шунтування», - повідомив Ігор Вардинець у розтиражованому в інтернеті коментарі.

Реанімобіль до кордону не доїхав...

У минулі вихідні Вардинець намагався втілити задумане. Вранці 26 квітня він написав відмову від лікування і на реанімобілі приватної клініки виїхав з Тернополя. Цей процес супроводжували представники духовенства, козацтва, інші прихильники Вардинця. Правоохоронці виявилися безпорадними – вони не могли йому завадити, бо хоч він і підозрюваний у кримінальному провадженні, та запобіжного заходу до нього не застосовували. А, отже, Вардинець не мав і жодного обов’язку - міг їхати, куди бажав. Річ у тім, що запобіжний захід обирають у судовому порядку, і підозрюваний обов’язково має бути доставлений до суду. У зв’язку зі станом здоров’я підозрюваного цього не зробили.

Через декілька годин реанімобіль, що рухався в бік польського кордону, зупинили у Львівській області і наказали повертатися у Тернопіль – міліція уже мала ухвалу суду про затримання Вардинця для доправлення його до суду. Реанімобіль прибув під сходи Тернопільського міськрайонного суду. Однак до судової зали Вардинця так і не доставили.

У понеділок на прес-конференції начальник слідчого управління УМВС України в області Казимир Попіль пояснив: «Лікарі не взяли на себе відповідальність, що його можна фізично перемістити у приміщення для обрання запобіжного заходу. Відповідно зараз він у статусі затриманої особи знаходиться у реанімаційному відділенні другої міської лікарні».

Вимагатимуть заставу у понад мільйон гривень

Чи не є надміру жорсткою позиція міліції – не дати можливості хворому виїхати з країни для проведення операції? На це Казимир Попіль відреагував так: "В нас єдина умова - запобіжний захід. Відповідно до закону суд повинен визначити йому заставу. Прокурор просить мільйон 34 тисячі гривень. Нехай сплатить цю заставу, і це буде гарантія того, що повернеться. Якщо є медичні показання для того, щоб особа лікувалась, навіть за кордоном, дозвіл буде надано, але після того, як буде обрано запобіжний захід.
Судове засідання про обрання запобіжного заходу, заплановане на 27 квітня, із зрозумілої причини – Ігор Вардинець у лікарні - знову не відбулося. Біля палати, де він перебуває, чергують правоохоронці.

Чи буває патріот корупціонером?

Хоч міністр внутрішніх справ Арсен Аваков прокоментував викривальний факт стосовно Ігоря Вардинця як системну боротьбу з хабарниками, наші люди, які уже чули чимало запевнень за останні десятиріччя, можуть і не поділяти такого оптимізму. Бо ж і раніше були показові справи, які видавали за системні, але ланцюжок викриттів дуже швидко обривався… Серед прихильників Вардинця побутує думка, що у такий спосіб хочуть звільнити посаду головного лікаря ЦРЛ. А ще не приховують обурення, мовляв, влада хоче знищити справжнього патріота. На противагу цьому інші впевнені, що корупціонерів, навіть якщо вони і патріоти (як показує досвід, у наших реаліях ці поняття навдивовижу поєднуються) слід відганяти «від корита».

Безсумнівно, Ігор Вардинець – непересічна особистість. Він стояв біля витоків відродження українського козацтва. Ця діяльність особливо активною була за президентства Ющенка (Вардинець був його радником). Бо ж Ющенко у козацтві, як кажуть, кохався, і навіть запевняв, що є родичем Мазепи. Ігор Вардинець намірювася разом з колишнім директором ТВПУ-4 Півтораком започаткувати козацький ліцей, але останнього у подальшому спіткало кримінальне переслідування.

Ще свіжий у пам’яті наказ Вардинця, як Верховного Отамана Українського козацтва, у лютому 2014 року усім козакам брати зброю і вирушати у Київ на Майдан й діяти як за умов військового стану. Тож безперечно, що ця людина проявляла активну громадянську позицію, у той же час більшість місцевих посадовців такого рангу публічно себе не проявляли.

Є в біографії отамана моменти, які, напевно, він волів би не згадувати. Скажімо, з його рук у 2011 році тодішній голова ОДА Хоптян отримав орден «Лицар України».

У медичній царині головний лікар теж впливова людина. За матеріальним забезпеченням, оснащенням районна лікарня не поступається медзакладам вищого рівня. Свого часу у публічну площину виплеснувся конфлікт Ігоря Вардинця і тодішнього ректора медуніверситету Леоніда Ковальчука. Останній закидав Вардинцю, що той лікарню роздає в оренду приватним структурам (ніби у воду дивився покійний ректор, бо ж саме через орендарство Вардинець зараз потрапив під підозру). Натомість головний лікар вбачав у критиці ректора зазіхання на лікарню.

Що буде далі – покаже час. Наразі ми знаємо про статус Вардинця як підозрюваного, однак жодних доказів його вини нам не подали, врешті міліція і не повинна нам подавати докази, а суду. Останній і встановить, чи доведено винуватість особи поза розумним сумнівом.