Громадянське суспільство

Яна Смелянська: Доповідь місії ООН прямо суперечить російській версії подій в Україні

10.10.2014
автор: Яна Смелянська
джерело: сайт Харківської правозахисної групи
В цілому висновки документа принципово відрізняються від офіційної версії Кремля. ООН не виявила ніяких "масових поховань", "масових розправ українських карателів над мирним населенням", слідів використання фосфорних і кластерних бомб і т. д.

Проте в доповіді згадуються катування, знущання, викрадення та грабежі з боку бойовиків, використання сепаратистами житлових об’єктів для ведення бойових дій, участь російських військових у збройних діях і багато іншого.

Нижче надаємо переклад найбільш насичених фрагментів доповіді ООН.

«До 18 серпня український уряд повернув контроль над частиною регіону в Донецькій і Луганській областях, раніше зайнятих озброєними бойовиками і відновив правовий порядок. Біженці ще з початку серпня стали повертатися додому. Державні відомства та волонтери почали відновлювати житлово-комунальну інфраструктуру, розчищати і розміновувати вулиці, відновлювати зруйновані будівлі. У Слов’янську знову запрацювали соціальні служби та мешканці почали отримувати допомогу і пенсії, які не платили з квітня, коли місто опинилося під контролем бойовиків. Українська влада оточила Донецьк і Луганськ, які залишалися під контролем бойовиків з ДНР і ЛНР. Між 24 серпня та 5 вересня бої посилилися. Збройні угруповання з самопроголошених ДНР і ЛНР посилювалися все більшим числом зарубіжних бойовиків, у тому числі громадян Російської Федерації. 27 серпня так званий «прем’єр-міністр» самопроголошеної Донецької народної республіки Олександр Захарченко заявив на російському телебаченні, що в числі збройних угруповань воюють близько 3-4 тисяч росіян, включаючи колишніх або діючих російських солдатів, що знаходяться у відпустці.

Бойовики атакували позиції, які раніше повернули під свій контроль українські військові, насамперед у Донецькій області. У багатьох областях українські збройні сили піддавалися артилерійським обстрілам з сучасних озброєнь. Українські військові були змушені залишити свої позиції і в деяких інших областях на Південному Сході, включаючи прикордонне місто Новоазовськ, відбитий у українських військ 27 серпня. Ескалація конфлікту призвела до різкого зростання жертв серед цивільного населення, збройних формувань і українських військ. Починаючи з середини квітня і по 16 вересня щонайменше 3517 осіб було вбито (включаючи загиблих пасажирів боїнгу малазійського авіарейсу MH17) і щонайменше 8198 осіб поранено. Хоча місія ООН в Україні з прав людини не може зібрати всю розрізнену інформацію про жертви серед комбатантів і мирного населення, видається, що основні втрати серед цивільного населення виникли у зв’язку з обстрілами в житлових районах і використання важкого озброєння.

Надходило безліч свідчень про те, що бойовики організовували свої позиції в житлових районах і маскувалися під мирне населення, ставлячи під загрозу місцевих жителів. Деякі з свідоцтв про невибіркові обстріли можуть бути віднесені до дій українських військ. Відсутність інформації про військові втрати збільшує напругу і викликає протести. У звітний період основи міжнародного гуманітарного права, включаючи принцип військової необхідності, відзнаки, пропорційність та заходи безпеки, продовжують порушуватися які знаходяться під контролем Збройних сил України» Під час розглянутого в даній доповіді періоду міжнародне гуманітарне право, включаючи принципи військової необхідності, пропорційності, проведення відмінності між цивільним населенням і комбатантами, заборони безглуздого знищення цивільних об’єктів і заборони заподіяння зайвих страждань порушувалися збройними групами, окремими підрозділами та добровольчими батальйонами, включаючи територіальні батальйони під керівництвом українських збройних сил. Для всіх учасників конфлікту дотримуватися міжнародне гуманітарне право, повністю усвідомлювати наслідки своїх дій і пам’ятати про принцип відповідальності посадових осіб ".

"Перемир’я стає все більш крихким, постійно приходять відомості про нові сутичках, обстріли і бої. Хоча жертв стало менше, проте мирні жителі і комбатанти продовжують гинути щодня. Деякі зони залишаються відносно спокійними, але в інших областях, як наприклад в зоні донецького аеропорту, тривають запеклі бої, що спалахнули після 13 вересня. Є відомості про те, що українські військові неодноразово піддавалися обстрілу після оголошення припинення вогню. Повідомляється, що 49 військовослужбовців були вбиті і 242 поранені ".

"Бойовики сепаратистів продовжували тероризувати населення на територіях, що перебувають під їх контролем, практикуючи вбивства, тортури, викрадення, жорстке поводження й інші порушення прав людини, в тому числі знищення житла і арешту майна. Вони викрадали людей з метою викупу і примусової праці та використання їх в обмін на своїх бійців, що знаходяться в полоні у українських властей. Вони також продовжували практикувати примусову мобілізацію цивільного населення і погрожували розправою місцевому населенню ".

"Також з’являються нові свідчення про діяльність паралельних структур управління в так званих Донецькій і Луганській "народних республіках". 18 серпня вступив в силу неправовий "кримінальний кодекс", прийнятий "президією ради міністрів" так званої "Донецької республіки". Він має на увазі створення військових трибуналів для виконання смертних вироків, які повинні застосовуватися в разі вбивства при обтяжуючих обставинах.

Також продовжували надходити повідомлення про порушення прав людини, здійснених деякими добровольчими батальйонами, що перебувають під контролем уряду, які виконують поліцейські функції в багатьох звільнених містах і селах. Уряду необхідно здійснювати більш жорсткий контроль над усіма силами, в тому числі добровольчими батальйонами, і для забезпечення підзвітності за будь-які порушення і злочини, вчинені їх членами ".

"В результаті наступу, яке почалося 19 серпня, частина міста Іловайськ опинилася під контролем українських збройних сил. ДО 27 серпня українські війська в Іловайську були повністю оточені отримавшими підкріплення бойовиками. Того ж дня, була досягнута домовленість про безпечний коридор для виходу українських військових. Проте як мінімум одна з колон українських збройних сил піддалася масованому обстрілу. Багатьом українським частинам і окремим військовослужбовцям все ж вдалося вирватися з оточення. За різними офіційні даними, від 107 і до більш ніж 200 українських військовослужбовців були вбиті, сотні були поранені, кілька сотень потрапили в полон до бойовиків, багато хто залишається зниклими без вести ".

"Багато хто з тих, хто був відпущений бойовиками, повідомляють, що їх возили в Росію на допити, а потім повертали в Україну. Українська військовослужбова Надія Савченко, захоплена в Луганській області в липні, залишається в ув’язненні в Російській Федерації. Пані Савченко звинувачується у вбивстві російських журналістів в Україні, які перебували при виконанні службових обов’язків. 27 серпня, Воронезький суд вирішив, що вона залишатиметься під вартою до кінця жовтня 2014 року, і відхилив клопотання її захисту ініціювати розслідування відносно її викрадення з України. Суд також зобов’язав українського лейтенанта пройти так звану обов’язкову психіатричну експертизу в Москві. Направлення на проходження психіатричної експертизи означає, що вона буде позбавлена ​​контакту із зовнішнім світом - в тому числі з її адвокатами і консульськими службами України.
Місія ООН в Україні з прав людини продовжувала документувати випадки застосування катувань та жорстокого поводження з ув’язненими з боку бойовиків в Донецькій і Луганській областях. В кінці серпня була викрадена жінка, підозрювана бойовиками в тому, що працювала корегувальником для артилерії українських збройних сил. Її били, (в тому числі прикладами) і стріляли біля вух. Її змушували витягати руку в нацистському вітанні і кричати «зіг хайль», погрожували згвалтуванням і прикували наручниками до батареї на кілька днів. Два волонтера, що працювали на громадських засадах, були викрадені під час доставки гуманітарної допомоги. Вони провели 22 дні під вартою в кінці серпня. Вони були побиті, в тому числі палицями і прикладами, об їх носи гасили недопалки, їм видирали нігті. Два інших добровольця (що знаходилися в ув’язненні з 28 липня по 27 серпня) також піддалися тортурам і приниженням, їх також побили (у тому числі бейсбольними битами), практично не давали їжі та доступу до медичної допомоги. Інший доброволець був викрадений, і відвезений в довколишній ліс, де йому наказали рити собі могилу. Після відмови це зробити, його кілька разів ударили по голові і зламали ніс. Всі ці люди були згодом звільнені.
За даними СБУ, з середини квітня по 25 серпня принаймні 1000 осіб було затримано за підозрою в тому, що були бойовиками або диверсантами. Більшість з цих ув’язнених були звинувачені в порушенні територіальної цілісності або конституційного ладу, тероризмі, шпигунстві, диверсії або державній зраді. Після 25 серпня, щонайменше 52 людини були затримані по всій країні за підозрою в скоєнні таких злочинів. Місія ООН в Україні з прав людини як і раніше стурбована у зв’язку з їх становищем. 12 вересня частина з звільнених людей заявили про погане поводження в ув’язненні, в тому числі побої, погане харчування і недостатня медична допомога ".

"26 серпня озброєні прихильники "Донецької народної республіки" піддали публічному приниженню українську активістку з міста Ясинувата в Донецькій області. Вона була в полоні протягом доби, її били, погрожували згвалтуванням і смертю. Після цього її змусили вийти на вулицю, загорнуту в український прапор з табличкою «вона вбиває наших дітей». Перехожі плювали їй в обличчя, копали і били її палицями, фотографуючи все це ".

"Протягом звітного періоду, право на мирні зібрання в цілому реалізовувалося без обмежень на більшій частині території України, за винятком східної України та Автономної Республіки Крим".

"1 вересня український омбудсмен отримав інформацію від Управління Генерального прокурора Російської Федерації про умови утримання під вартою і передбачуваного застосування тортур проти громадян України О. Сенцова, кримського режисера, і А. Кольченко. Обидва вони, поряд з двома іншими раніше були затриманні у Криму по звинуваченні в тероризмі, були переведені в слідчий ізолятор ФСБ у Москві. За словами прокурора Росії, умови утримання А. Кольченко відповідають стандартам російського законодавства і немає ніяких підстав для заяв про застосування катувань. Повідомлення про тортури відносно Олега Сенцова ще належить проверітю.

Сам Сенцов розповів про те, що йому на голову надягали поліетиленовий пакет, душили до непритомного стану, наносили множинні удари по спині й голові ногами, руками та дубинкою, знімали штани разом з трусами, били по сідницях і погрожували згвалтуванням палицею, погрожували вивезти в лісосмугу і вбити, погрожували посадити в «прес-хату», згодувати собакам. Ці дії співробітників ФСБ Росії тривали приблизно 3 годин, а метою було змусити режисера дати свідчення про його наміри організувати і здійснити ряд підпалів і вибухів, а також про зберігання зброї і вибухових речовин. Незважаючи на багаторазово згадані факти застосування до Сенцова незаконних методів впливу, в тексті постанови про відмову в порушенні кримінальної справи, слідчий ВСУ СК Чорноморського флоту РФ майор юстиції Опарін В. А. заперечує необхідність розслідувати дані обставини. Своє рішення він обгрунтовує тим, що в ході обшуку, проведеного в терміновому порядку через "обставини, не терплячих зволікання" 10 травня 2014 близько 22.50 за місцем проживання Олега Сенцова, були виявлені «предмети садомазохістській спрямованості». Саме виявленням у житлі Сенцова даних предметів майор Опарін на 10 аркушах відмовної постанови пояснив наявність зафіксованих на тілі Сенцова травм. Так, в тексті прямо вказується: "Разом з тим, органи попереднього слідства, приймаючи до уваги пояснення оперативних співробітників УФСБ майора Тиша І. І., старшого лейтенанта Сагайда А. С., громадянок Корнієнко Д. В. і Іванової Д. С. про наявність у житлі Сенцова О. Г. предметів садомазохістській спрямованості, доходять висновку, що вищевказані тілесні ушкодження у Сенцова О. Г. могли утворитися в результаті задоволення інтимних (сексуальних) потреб останнього, за допомогою зазначених предметів у процесі сексуальних взаємин з партнером (партнерами), а повідомлення Сенцова О. Г. про отримання ним цих тілесних ушкоджень в результаті фізичного впливу на нього при затриманні співробітниками ФСБ Росії носять суб’єктивний характер і спрямовані на дискредитацію співробітників ФСБ Росії "