Міжнародні новини

Заява громадських організацій з приводу заборони на в’їзд до України правозахиснику Андрію Юрову

10.02.2014
джерело: ccl.org.ua

У неділю 9 лютого Україна відмовила у в’їзді Андрію Юрову — міжнародному правозахиснику, відомому в Європі знавцю проблем пострадянського регіону, експерту Ради Європи, члену Ради з прав людини при президенті РФ.

На прохання ініціативи Євромайдан SOS він мав здійснити кількаденний моніторинговий візит у східні області України, аби оцінити стан дотримання прав людини у зв’язку з подіями на Майданах країни; а також планував зустрітися із Комісаром з прав людини Ради Європи.

Утім, коли А. Юров прибув до терміналу “Д” аеропорту “Бориспіль”, прикордонники повідомили, що в’їзд на територію України йому заборонений. Документи Юрова були вилучені та передані бортпровідникові, який супроводжував рейс Київ-Москва, на якому правозахисника силоміць відправили назад до РФ. Пізніше Служба безпеки України підтвердила, що саме вона стала ініціатором заборони міжнародному експерту перетинати український кордон.

Андрій Юров – правозахисник із величезним досвідом, відомий як на пострадянському просторі, так і в ЄС. Саме він, зокрема, став ініціатором створення Міжнародної правозахисної групи щодо ситуації в Україні відразу після розгону Майдану 30 листопада минулого року. З того часу він кілька разів побував в Україні, моніторив акції протесту, судові процеси над активістами Євромайдану, здійснив кілька поїздок в регіони, публічно виступав у медіа із оцінкою подій із точки зору стандартів міжнародного права. Зауважимо, що кілька років тому аналогічну реакцію білоруської влади викликала діяльність Андрія Юрова в рамках Міжнародної місії щодо ситуації в Білорусі, створеній після масових затримань протестувальників у грудні 2010 року в Мінську. З того часу Юров нев’їзний у Білорусь. Тепер він нев’їзний і в Україну.

Вважаємо такі дії СБУ ганебними та наголошуємо, що це – далеко не одиничний випадок. Протягом останніх місяців саме з подачі СБУ був заборонений в’їзд до України фотографу, дизайнеру видавництва “Темпора” Юрієві Барабашу, опозиційному російському політику Борису Нємцову та ряду інших людей.

Таким чином, у ХХІ сторіччі служба безпеки країни, в якій ми живемо, забороняє в’їзд правозахисникам, журналістам, громадським активістам та опозиційним політикам з Росії та інших країн, і при цьому залишається абсолютно бездіяльною щодо головних викликів для безпеки України.

Така позиція Служби безпеки України вкотре ставить питання про пріоритети, які ставлять перед собою місцеві спецслужби, а також про те, чиї інтереси вони обслуговують.

У підсумку, діяльність СБУ сама собою створює загрозу нацбезпеці, однією із невід’ємних та ключових складових якої є дотримання прав людини.

Українська правозахисна спільнота вимагає від Служби безпеки України виконати ряд простих перших кроків у напрямку покращення ситуації:

по-перше, скасувати своє рішення щодо заборони в’їзду для Андрія Юрова;

по-друге, публічно вибачитися перед Андрієм Юровим за завдану йому моральну шкоду;

по-третє, скасувати практику ведення чорних списків та зняти заборону в’їзду журналістам, громадським діячам та іншим
людям, які знаходяться в ньому виключно з політичних мотивів, у тому числі – внесеним туди протягом останніх місяців, та вибачитися перед ними.

Станом на 10 лютого заяву підтримали представники наступних організацій:

Центр Громадянських Свобод
Проект “Без кордонів” ГО “Центр Соціальна Дія”
ХОФ “Громадська Альтернатива”
Кримський правозахисний центр “Дія”
Центр інформації про права людини
Тернопільська правозахисна група
Кіровоградська обласна організація “Асоціація Політичних Наук”
ГО “Народний контроль Кіровоградщини”
КОГО “Комітет відновлення історичної справедливості”
Експерт з прав людини Андрій Федосов (Страсбург/Київ)
ХМАЖ «Південь»
ВГО “Інститут Республіка”
Первинний осередок ВМГО “Фундація Регіональних Ініціатив”
ГО “Гельсінська ініціатива – ХХІ”
Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я
Громадська організація М’АРТ (Чернігів)
ВМГО “Молодіжний правозахисний центр”
ГО “Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”

Залишити свій підпис у підтримку заяви можна тут