Представлення доповіді про дотримання прав людини тернопільським засобам масового розголосу
«Гельсінська ініціатива» провела у тернопільському Центрі комунікацій «Погляд» прес-конференцію, на якій було представлено доповідь правозахисних організацій доповідь «Права людини в Україні – 2011».
Адже складається враження, що інформація, наведена у щорічних доповідях правозахисників, наразі є відомою лише вузькому колу зацікавлених громадян. Влада також не надто часто реагує на громадянську критику її дій. Власне тому «Гельсінська ініціатива» щороку практикує такі представлення доповіді – для того, аби з допомогою журналістів донести головний зміст спостережень та пропозицій правозахисних організацій до суспільства.
Представникам тернопільських засобів масового розголосу розповіли й про підготовку до проходження Україною Універсального періодичного звіту у Комітеті ООН з прав людини. Нагадаємо, що «Гельсінська ініціатива-ХХІ» та ЕГО «Зелений Світ» брали участь у написанні розділу Звіту зацікавлених сторін про дотримання Україною екологічних прав, який також буде розглянуто при проходженні нею Універсального періодичного звіту.
Йшлося на прес-конференції серед іншого й про найбільш резонансні випадки порушення екологічних прав громадян, що останнім часом мали місце на Тернопільщині. Приміром, при проектуванні, проведенні експертиз та розробці гіпсового родовища на землях села Пилипче у Борщівському районі, а також – в ході аварії на очисних спорудах «Тернопільводоканалу», що спричинила забруднення річки Серет.
Учасники прес-конференції торкнулися також кількох дражливих тем діяльності тернопільської преси. Зокрема - почастішання образливих публікацій та прикладів «мови ворожнечі» стосовно студентів з африканських та арабських країн, котрі навчаються у Тернополі... Правозахисники радили журналістам не акцентувати увагу на етнічній приналежності людей, котрі часом порушують громадських порядок. Та звісно ж – не зображувати чорношкірих студентів в образах мавп та якихось напівлюдей. Адже такого роду публікації далеко не сприяють врегулюванню конфліктних ситуацій, натомість у свою чергу породжують їх, формуючи взаємно упереджене ставлення: як в місцевих мешканців, так і в іноземних гостей міста.
Нагадуємо, що повний текст доповіді «Права людини в Україні - 2011» можна знайти на сайті http://www.helsinki.org.ua
Текст розділу «Екологічні права» доступний для завантаження на сайті ЕГО «Зелений Світ» http://greenworld.in.ua/index.php?id=1331623176.
Друковане видання доповіді «Права людини в Україні – 2011», як і раніше, поширюватиметься нами у бібліотеках та навчальних закладах краю. Цього року його можна впізнати за фото скульптури Олександра Савранського, розміщеному на титульній сторінці. На тому фото маленький сажотрус-правозахисник намагається прочистити «Велике Державницьке Вухо», котре вперто не чує голосів громадянського суспільства.
Зрештою, цей алегоричний образ можна застосувати і до самого суспільства, поглинутого клопотами буденного виживання та невибагливим набором розваг. До суспільства, яке не помічає реальних загроз часу і власною бездіяльністю провокує владу до порушень все більш зухвалих та дій – безвідповідальних.
Олександр Степаненко