Події організації

70 роковини Голокосту: нагода і спроба повернення історичної пам’яті

17.12.2011

Повідомлення для преси

За пропозицією “Гельсінської ініціативи-ХХІ» 17 грудня у читальній залі центральної районної бібліотеки відбулася робоча зустріч ініціативної групи з питань дослідження трагедії єврейського населення нашого краю - Голокосту.

До участі у зустрічі запрошувалися краєзнавці, правники, лідери громадських організацій, журналісти,  представники духовенства.

Ініціатива проведення такої зустрічі викликана тим, що наступного року відзначатимуться скорботні  70-і роковини знищення в’язнів чортківського гетто. За приблизними оцінками спланований геноцид єврейського населення на теренах Чортківського району впродовж 1941 – 1944 років забрав біля 10 тисяч людських життів.  Жорстокі акції із фізичного знищення мирних мешканців краю у роки нацистської окупації відбувалися у більшості містечок та сіл: Чорткові, Ягільниці, Копичинцях, Товстому, Улашківцях, Росохачі, Милівцях, Свидовій, Криволуці… У ровах та ярах Чорного лісу, лісів «Басівка», «БІлавіна» та «Галілея», на узбіччях старих цвинтарів, серед полів, можливо й під мурами тюрми досі таяться забуті могили жертв Голокосту. Тисячі в’язнів   чортківського гетто знищені у Белжецькому концтаборі. ..

Однозначно - і за масштабністю і за жорстокістю терору це була найбільша гуманітарна катастрофа, що сталася у нашому краї у ХХ столітті.

Нинішнє забуття тих, хто загинув, врятувався, рятував – є тихим продовженням катастрофи…

Тож ініціатори зустрічі пропонували провести наступного року низку інформаційних та просвітницьких заходів, мета яких – повернення та увічнення історичної пам’яті про ті події, гуманізація суспільства, виховання у ньому поваги до людської гідності, плекання міжнаціонального діалогу та порозуміння.

Лідер «Гельсінської ініціативи» Олександр Степаненко повідомив про те, які документи організації наразі вдалося отримати з Державного архіву Тернопільської області.

Директор Чортківського краєзнавчого музею Яромир Чорпіта розповів про свідчення очевидців подій 41 – 44 років у Чорткові, які йому довелося зібрати за десятиліття його краєзнавчої діяльності.

Член єврейського історико-культурного товариства, адвокат Ольга Синько, якій у дитинстві самій довелося пережити жахіття Голокосту,  вела мову про досвід інших регіонів у дослідженні тих подій та увічненні пам'яті загиблих , зокрема по створення книг пам’яті.

Активіст «Просвіти», викладач Чортківського педагогічного училища імені Олександра Барвінського Людмила Чижишина поділилася враженнями про власну участь у першому семінарі освітньої програми «Історія Голокосту і права людини». Її нещодавно започатковано Українським центром вивчення історії Голокосту (www.holocaust.kiev.ua) та програмою «Розуміємо права людини»  Української Гельсінської спілки з прав людини (www.edu.helsinki.org.ua).....

Учасники зустрічі вирішили звернутися до архівних фондів, краєзнавчих музеїв та бібліотек, об’єднати власні зусилля - з тим, щоб провести наступного року в Чорткові наукову конференцію з питань історії  Голокосту, зробити на її основі історичні публікації.

Звертаємося також до усіх тих, кому не байдужа ця болісна тема – у краї, в Україні та за кордоном - з проханням надати копії документів, фотографій, публікацій, рукописів, що дозволять створити в місцевому музеї тематичну експозицію про події Голокосту.

Просимо звертатися до Чортківського краєзнавчого музею (вул. Зелена, 3 Чортків Тернопільської області 48500, телефон 2 35 62), а також користуватися нашою електронною адресою [ os_personal at mail.ru].

«Гельсінська ініціатива-ХХІ»

На фото: Яромир Чорпіта та Ольга Синько