Права людини

„Не вір, не бійся, не проси”

18.01.2011
автор: Василь Овсієнко

Арештами, обшуками, порушенням кримінальних справ, викликами на допитисвоїх політичних противників влада Януковича цинічно зіпсувала Новорічні та Різдвянісвята мільйонам співвітчизників. Втім, які ми їм співвітчизники? Вони мають нас заабориґенів окупованої ними країни.

Я, колишній совєцький політв’язень, не належу до політичних прихильниківзаарештованих і підозрюваних, але ходив 4 січня на пікетування Апеляційного суду містаКиєва на вулицю Солом’янську, 2-а. Ходив зі власноручно написаним дисидентськимгаслом «Не вір, не бійся, не проси». Не за 100 гривень, а за покликом сумління. Бо арештЛуценка, Корнійчука, порушення кримінальних справ проти Данилишина, Тимошенко,проти підприємців, які організували протести проти податкового кодексу, стосується ймене як громадянина України: якщо я сьогодні не виступлю на їх захист, то завтра самризикую бути звинуваченим у чому завгодно (1978 року мене винуватили, що нібито яодірвав міліціонерові два ґудзики).

Ба гірше: минулого року на посаду Президента в нас прийшла особа зкримінальним минулим і, відповідно, з кримінальною психологією. Янукович оточивсебе людьми свого кола, які не знають інших методів керівництва, як силові. Їм непотрібні дисиденти, гучні політичні процеси з витоком інформації у самвидав і наРадіо «Свобода», як це було в совєцькі часи. Завтра мій (або Твій, Читачу) труп можебути знайдений у під’їзді з розтрощеним арматурою черепом. Або й без голови, як тілоГеоргія Ґонґадзе. І винного ніхто не шукатиме. А значнішим особам можуть улаштувативибух на стадіоні чи розстріл в аеропорту – з десятками трупів непричетних. Пам’ятаєтеДонецьк 90-х років? Пам’ятаєте, як здобув мільярди нинішній донецький «благодійник»Ренат Ахмєтов? Пам’ятаєте, як якийсь Завальний замість кабана «завалив» на полюваннібраконьєра Кушнарьова? А двічі самогубцю Кравченка не забули?

Не маю сумніву: цими репресіями команда Януковича хоче повернутисуспільство в атмосферу тотального страху, в якому ми жили в совєцькі часи. Аджекримінальні справи фабрикуються виключно проти опозиціонерів. Бо якби це боротьба зкорупцією, то першим треба б посадити Януковича за привласнення Міжгір’я.

Він прийшов до влади через вибори з невеликою перевагою (не маючи більшості, зауважмо). Але він вважає, що може іґнорувати думку другої половини суспільства і робити з ним, що захоче, бо сподівається, що в суспільстві є достатньо безпринципних і просто нерозумних людей, які його підтримали на виборах і далі підтримуватимуть.Справді, навіть у такій цивілізованій нації, як німці, знайшлося достатньо мерзотників, які з надією на ліпше підтримали Гітлера і здійснювали його маячні ідеї. Бо Гітлер, принаймні, обіцяв співвітчизникам усілякі блага – за рахунок інших народів (пам’ятаймо, що він теж у 1933 році прийшов до влади цілком законно, вигравши вибори).

Але, на відміну від Німеччини 1933 року, влада, яка встановилася в Україні 2010 року, – це не українська влада. Подивіться, з кого складається Кабінет міністрів, Адміністрація Президента – та це ж «сборная СССР», яка і грає не за Україну, а за СССР. Точніше, за Росію. Головні її провідники не тільки мають виразно російські (часто просто карикатурні, як на українське вухо) прізвища, – вони є носії чужої, російської ментальності. Приблудний хАзаров – «парєнь із Калуґі», який прибився в Донбас 1984 року. Нащадки окупантів Клюєв, Колєсніков. Тигипко з Молдови, який навіть не вміє по-українському написати своє прізвище. Онук чекіста Діма Табачник з Подолу… Ці чужинці по простоті своїй душевній вважають, що їм дістався кавалок Росії, що тут так само, як і в Росії, усі люди – їхні піддані, покірні холопи царя-батюшки – згори до низу, від дворян до мужиків. Що за волею царя-батюшки як у мужика Івана, так і в, умовно
кажучи, дворянина Ходорковського можна відібрати власність, волю і життя.

Ні ж бо, „ґаспада харошиє”: в Україні що не байрак, то козак, що не козак, то воля. Навіть Кучма зрозумів, що «Україна – не Росія» (а він до президентства теж писався росіянином). Якщо в Росії (виключно в Москві та Петербурзі!) опозиціонерами виступають «жалкие отщепенцы», «инородцы» Нємцов (виразне прізвище!), азербайджанець Каспаров, японка Хакамада, єврей зі Львова Явлінський та дві бабусі – Людмила Алексеєва і Валерія Новодворська, то в Україні на Майдан виходили сотні тисяч. А восени минулого року дрібні підприємці продемонстрували силу організованого опору: вони здатні паралізувати країну, організувати, наприклад, національний страйк і скинути антинародну владу. Податковий кодекс, житловий, пенсійний, відверто антиукраїнська культурна і мовна політика, наступ на українську школу і Церкву, оці безґлузді арешти – це сходинки, якими команда Януковича успішно спускається зі своїх 49 відсотків до нуля. І ніякі репресії її не врятують.

Цивілізовані нації ставлять до влади найкращих, найрозумніших, найпорядніших із-поміж себе. Тих, хто готовий до безкорисливого служіння своєму народові (пам’ятаєте Пушкіна: «Мой друг, Отчизне посвятим души прекрасные порывы»?). У нас же на чолі цивілізованого, культурного європейського народу опинився безсоромний неук, неспроможний без шпаргалки двоє слів стулити, який перебуває не лише поза українською, а й поза будь-якою культурою взагалі. Він не усвідомлює, на який щабель історичної відповідальності закинула його доля.

Восени на Майдані лунали такі виступи підприємців: «Виктор Федорович, я за вас голосовала, будьте вы прокляты!»; «Я из Донбасса, стыдно сказать. Мы Януковича поставили – мы его и снимем». І навіть цитували Шевченка: «Як понесе сторіками кров у синє море…».

Це не порожні слова. Люди, які за п’ять попередніх років принаймні вдихнули свободи, вже не поступляться нею.

Отже, не вірмо, не біймося і не просімо, а вимагаймо припинити політичні репресії. Або ж самим їх ініціаторам скоро доведеться тікати з цієї чужої і незрозумілої їм країни, щоб не сидіти в тюрмі.

Христос рождається! – Славімо Його!

Василь Овсієнко,
член Спостережної Ради
Української Гельсінської спілки з прав людини