Українські новини

У якісній правовій допомозі зацікавлені усі, а надто люди…

01.10.2015
автор: Ольга Кушнерик
джерело: Газета СВОБОДА, м. Тернопіль
Нема адвокатів приватних чи державних. Є ті, що працюють за гроші держави, і ті – що за кошт клієнта. Але в обох випадках правові послуги мають бути якісними. Адвокатську таємницю, професійну етику вони теж мають однаково сповідувати.

«Практична співпраця між адвокатурою і державою заради якості правової допомоги» – на таку тему відбувся круглий стіл у стінах Ради адвокатів області. Загалом це був захід дуже насичений інформативно й емоційно – як-не-як за одним столом зібралися маститі адвокати, а це харизматичні особистості з неабиякими ораторськими здібностями. Тож за професійними дебатами було цікаво спостерігати.

Отже, йшлося про взаємодію адвокатів, які працюють у рамках безоплатної вторинної правової допомоги, адвокатського самоврядування, держави. Ірина Хондогій, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області поінформувала про наступний – уже восьмий конкурс з відбору адвокатів для надання безоплатної допомоги. Центр зацікавлений, аби у безоплатній правовій допомозі сформувалося конкурентне середовище – просто кажучи, потрібні сумлінні професійні адвокати. Відзначивши добру співпрацю з Радою адвокатів області, яку очолює Валерій Міщенко, директор центру і цього разу сподівається на взаєморозуміння – у сенсі інформування та залучення адвокатів до конкурсу, бо є дефіцит кадрів у деяких районах області. Валерій Міщенко запропонував ширше залучати представників органів адвокатського самоврядування до конкурсного відбору адвокатів та враховувати їх думки при відборі кандидатів. До освітніх заходів – тренінгів, семінарів, які організовують для адвокатів, що працюють за контрактом з центром, варто залучати й інших правників, і це буде дієвим у популяризації безоплатної вторинної правової допомоги в адвокатському середовищі. Адвокат Володимир Малишевський, керівник ГО «Об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу», який безпосередньо причетний до проведення тренінгів, охоче погодився. До речі, цей юрист рік прослужив в АТО, і лише недавно змінив військову форму на цивільний одяг.

Вимоги до професії одні, незалежно, чи надає адвокат правову допомогу за кошт держави, чи його послуги оплачує підзахисний або довіритель. Етику, адвокатську таємницю повинні дотримувати усі. Чи немає конкуренції норм у ЗУ «Про адвокатуру» та у ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» – у сенсі збереження адвокатської таємниці? Адже держава, здійснюючи контроль за наданням адвокатом послуг, які оплачує, власне, може втручатися в адвокатську таємницю. Віталій Сольський, який у центрі відає саме контролем за якістю, аргументовано заперечив таку можливість. Водночас усі зійшлися на тому, що конче необхідно розробити стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги – якщо стосовно кримінального процесу уже визначено критерії, то у цивільних та адміністративних справах поки що їх нема. Через різноманітність сфер дії адвоката розроблення таких стандартів – тривалий та клопіткий процес. Тарас Будз, який є представляє адвокатів області у Раді адвокатів України, запропонував свою допомогу у розробленні таких стандартів.

Ірина Хондогій розповіла про проблемні питання при залученні адвоката для проведення окремої процесуальної дії (ст. 53 КПК). Такі доручення з боку досудового розслідування чи суду центр зобов’язаний виконувати. Але… Почасти це межує із зловживаннями з боку правоохоронних органів та суду, втручанням у діяльність іншого захисника, порушенням права підозрюваного чи обвинуваченого на належний захист. Отже, адвокатська спільнота має реагувати на такі нездорові тенденції.

Адвокати обговорили й ряд інших проблемних питань. Безоплатна вторинна правова допомога фактично лише зводиться на ноги. Планка дуже висока – держава гарантує безоплатну допомогу широким верстам населення (підрахували, що понад 8 мільйонів українців є потенційними клієнтами центрів), і дуже важливо цю допомогу постійно наповнювати якістю.