Українські новини

Меморандум про створення коаліції громадських організацій за зменшення фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації

10.04.2017

Ми, представники громадських організацій України, підписуємо цей Меморандум з метою проведення спільної адвокаційної кампанії за зниження судового збору та скасування сплати авансового внеску у виконавчих провадженнях у справах про доступ до публічної інформації.

Нашою метою є зробити доступ до публічної інформації активним інструментом у журналістській діяльності.

Перешкодою для досягнення цієї мети стали зміни до Закону України “Про судовий збір”, прийняті у вересні 2015 р., які фактично заблокували можливість для багатьох журналістів та громадських організацій оскаржувати незадовільні відповіді розпорядників публічної інформації у суді. Ще більше ускладнили ситуацію вимоги Закону України «Про виконавче провадження» (абзац 1 ч. 2 ст. 26) щодо сплати авансового внеску для початку процедури примусового виконання судового рішення.

Збільшення рівня судового збору для фізичних осіб (на даний час це 640 грн.) та для юридичних осіб (на даний час це 1600 грн.) при поданні адміністративного позову стало суттєвим бар’єром для громадських активістів та журналістів, які намагаються відстояти своє право на публічну інформацію в суді, а ще більше ускладнила це завдання – висока вартість відкриття виконавчого примусового провадження у справах про доступ, де боржником/розпорядником є юридична особа (6 400 грн.).

Особливо гострою є ця проблема у невеликих містах і містечках, де рівень доходів громадян є низьким.

Важливим є й те, що громадські активісти та журналісти, звертаючись із позовами щодо порушення закону “Про доступ до публічної інформації”, захищають не тільки своє персональне право, а й забезпечують кожному право вільно одержувати і передавати інформацію без втручання органів влади. Високий судовий збір та авансовий внесок у справах про доступ до публічної інформації суттєво ускладнюють реалізацію таких прав громадян:

– право доступу до суду (на оскарження у суді рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації) та опосередковано;

– право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію;

– право брати участь в управлінні державними справами. У рамках цього Меморандуму ми зобов’язуємося діяти узгоджено та відкрито для досягнення спільної мети – зниження судового збору в адмінсудах та скасування авансового внеску у виконавчих провадженнях у справах про доступ до публічної інформації.

Даний Меморандум відкритий для підписання іншими громадськими організаціями.

Інститут масової інформації

Центр UA

Інститут розвитку регіональної преси

Центр демократії та верховенства права

Платформа прав людини

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні

ГО "Гельсінська ініціатива - ХХІ"