Події організації

Чи є власна муза у документального кіно?

25.10.2016
автор: Олександр Степаненко

Днями відбулися останні анонси тернопільських організаторів ХІІІ Мандрівного фестивалю Docudays UA - перед його близьким вже відкриттям. Про те, що нового міститься у портфоліо Docudays UA цього року, розповіли публіці, котра зібралася в Українському будинку «Перемога» та у галереї «БункерМуз».

Кафе та мистецька галерея «БункерМуз» віднедавна облаштувалися у історичному центрі міста, на бульварі Шевченка, у підвалах колишніх будинків, яких давно вже немає, або майже немає. Післявоєнний Тернопіль за майже суцільним характером руйнувань колись називали «другим Сталінградом». Молодому поколінню можливо більше скаже порівняння із Широкіним або із донецьким Аеропортом…

У цьому внутрішньому дворі від війни якимось дивом вціліла одна-єдина стіна і портик з колонами. Вони являють собою маленьке нагадування про те, що КОЛИСЬ ТУТ БУЛО ІНШЕ МІСТО, У ЯКОМУ МЕШКАЛИ ЛЮДИ, ПРО ЯКИХ МИ ДУЖЕ МАЛО ЗНАЄМО…

«БункерМуз», відновлюючи зараз цей простір, віддає данину Кліо, музі історії. Музу кіномистецтва – а у середовищі кіномитців давно вже вважають, що саме вона є десятою музою – з Кліо ріднить те, що вона також допомагає створювати історії. Про людей, про події, про долю країн та народів.

Досі звичним для нас є поділ кінофільмів на документальні та художні стрічки, який є чисто умовним. Адже кращі зразки документалістики – коли кожний кадр зазнає творчого авторського осмислення – також  є художніми. У них присутність муз відчутна. Коли ж документальні фільми роблять знаряддям пропаганди, або політичної самореклами - Муза зазвичай відпочиває...

У галереї «БункерМуз» щопонеділка можна проглянути якісне кіно – як з естетичного, так і змістовного погляду. Ми свій візит приурочили до зібрання (щоправда, не надто чисельного) цінителів творчості Анджея Вайди. Цього разу у «БункеріМуз» показували його «Людину з мармуру». Для Docudays UA прилаштуватись поруч з Вайдою, як не кажіть – почесно.

На жаль, сьогодні у поширенні серйозного кіномистецтва – як ігрового, так і документального - не зацікавлені ані власники телеканалів, ані комерційні кінозали. Відтак команда фестивалю бачить свою роль у тому, аби донести якісний мистецький продукт до аудиторії, яка його чекає і може сприйняти. Звісно, таку аудиторію – налаштовану не на розваги і видовища, натомість на роздуми і діалог – треба виховувати. Тому Docudays UA у своїх Мандрах Тернопіллям не обминає навчальні заклади: школи, гімназії, коледжі, молодіжні клуби…

Цього року мандрівний фестиваль розпочинається 26 жовтня, у Теребовлянському вищому училищі культури. Тут буде представлено фільми Сергія Лисенка з серії «Енциклопедія Майдану».

Географія мандрів фестивалю Тернопіллям вкотре охопить: Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Монастириський, Теребовлянський та Чортківський райони та місто Чортків.

Подією цьогорічного Docudays UA є фільм «Жива Ватра» Остапа Костюка. Він мандруватиме з нами не лише Тернопіллям. Його плануємо привезти ще й до «Серця Гуцульщини», до Верховинського та Косівського районів - саме туди де тривали його зйомки. Отже простір наших мандрів цього року розшириться «від Збруча - до Черемошу»!

Загалом у власному багажі мандрівний фестиваль привіз більше 20 документальних стрічок українських та іноземних авторів, у тому числі ті, що отримали відзнаки на Docudays UA та інших міжнародних фестивалях документального кіно. Серед них: «Звіть мене Маріанною» польської авторки Кароліни Бєлявської, «Девід і я» канадських режисерів Рея Клонскі та Марка Леймі, «Аліса в Країні війни» Аліси Коваленко. ..

Змістовним гаслом Docudays UA -2016 є «Подолання ілюзій». Адже багатьом з нас здавалося, що після вигнання злочинної влади у 2014 році наша країна відразу стане процвітаючою. Як бачимо, це було ілюзією. І не лише збройна агресія на Донбасі є перешкодою на нашому шляху до співтовариства вільних країн Європи. Розуміємо, що успішну та конкурентоспроможну Україну можуть збудувати лише освічені та відповідальні громадяни власною щоденною працею.

На шляху мандрів Docudays UA Тернопіллям відбудеться кілька спеціальних показів документальних стрічок, приурочених до 40-ї річниці від створення Української Гельсінської групи - першої в умовах радянського тоталітарного режиму правозахисної організації, котра визначала своєю метою дотримання прав людини і становлення засад правової демократичної держави ненасильницьким шляхом.

Анонси фільмів - на сторінці Docudays UA в Інтернеті http://traveling.docudays.org.ua/.

Програму мандрівного фестивалю можна завантажити за цим посиланням.

Його актуальні новини - на сторінці у мережі Facebook: https://www.facebook.com/Мандри Docudays UA Тернопіллям

Організація – представник фестивалю у Тернопільській області - ЕГО «Зелений Світ» - http://greenworld.in.ua
Партнери у проведенні фестивалю:
• ГО «Гельсінська ініціатива-ХХІ» (м. Чортків) - http://21.helsinki.org.ua/;
• Приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Тернополі - http://helsinki.org.ua/,
• Творча студія “Art Film Studio” - ww.artfilm.com.ua

Інформаційні партнери: телекомпанія ТТБ (Тернопіль), газети «Свобода» (Тернопіль); «Голос народу» (Чортків), Чортківський вісник» (Чортків), часопис «Золота Пектораль» (Чортків)