Події організації

Варто пам’ятати: повага до прав людини є важливою передумовою свободи, справедливості та миру

12.12.2015
автор: Олександр Степаненко

Про повагу до людської гідності та прав людини йшлося в ході громадянських публічних заходів, проведених у Тернопільській області у контексті Всеукраїнського тижня права 8 – 12 грудня.

Організатори заходів – а це громадські організації ЕГО «Зелений Світ» та «Гельсінська ініціатива-ХХІ», приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини у Тернополі, команда волонтерів Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у Тернопільській області – відвідали кілька навчальних закладів, бібліотек та установ Державної пенітенціарної служби.

Аудиторії Чортківського державного медичного коледжу представили презентацію про історію створення та діяльність Міжнародного Червоного Хреста в ході військових конфліктів.

Студентам Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Барвінського 10 грудня було запропоновано ілюстровану лекцію «Основи міжнародного гуманітарного права» та перегляд фільмів фестивалю Docudays UA.

Цього ж дня на зустрічі у Гімназії імені М. Шашкевича проглянули документальну стрічку «Вчитель англійської». В ході обговорення торкалися питання функціонування англійської мови в Україні - як вагомого культуротворчого ресурсу, без оволодіння яким в умовах глобалізації неможлива ані модернізація української культури, ані розвиток наук, ані подолання задавненої закритості українського суспільного буття. У зустрічі взяла участь викладач філософії University of Chicago Law School Антоніна Лукащук.

В аудиторіях виправної колонії № 112 та установи виконання покарань № 26 Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області дискутували довкола проблематики права на життя та смертної кари. Поштовхом до такої дискусії послужив перегляд документальної стрічки «Точка відліку». У цих закладах позбавлення волі відбувся також консультативний прийом юриста тернопільської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини. Багато запитань стосувалося законодавчих новацій до Кримінального кодексу України щодо порядку зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання, нещодавно прийнятих Верховною Радою.

А із старшокласниками школи села Яблунів Гусятинського району після перегляду фільму «Інша країна» вели мову про права етнічних меншин та проблему дискримінації за етнічною та расовою ознакою. Чи є факти, які можна вважати підставою для занепокоєння цією проблемою в Україні? Скажімо, той же недавній скандал довкола заборони студентам африканського та азійського походження відвідувати басейн, що належить екс-меру Ужгорода Ратушняку. Або публікація «Чорні шлюби» у листопадовому числі тернопільської «Свободи»…

Як відомо, у Загальній декларації прав людини, прийнятій на Генеральній Асамблеї ООН 1948 року саме у цей день, 10 грудня, проголошується: «визнання гідності, яка властива всім членам людської сім’ї, і рівних та невід’ємних їх прав є основою свободи, справедливості та загального миру». Але цитувати приписи міжнародних правових актів вочевидь недостатньо.

Головною причиною проявів ксенофобії та расизму є недостатній рівень освіченості та культури. Тож як тут не згадати крилату фразу Томаса Манна: «Наші сьогоднішні книжки є нашими завтрашніми вчинками». Можливо й ми в Україні поки що мало читаємо добрих книжок?…

Відтак в ході кожного із згаданих інформаційних заходів аудиторії представляли та передавали в дар ще й видання гуманістичного та правового змісту.

Читаймо добрі книжки…