Практика правозахисту

Куди ведуть дороги до безоплатного адвоката? - до Тернополя, Кременця та Чорткова

06.07.2015
автор: Ольга Кушнерик
джерело: Газета Свобода, м. Тернопіль

З першого липня в області розпочали роботу місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Хто може отримати безоплатного адвоката і куди звертатися людям?

Про це розповіли на прес-конференції директор регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Тернопільській області Ірина Хондогій, директор Тернопільського місцевого центру Юрій Гордеєв, представники обласної ради, управлінь ОДА, прокуратури.

Ірина Хондогій нагадала: конституційною нормою (стаття 59) передбачено право на безоплатну правову допомогу. Донедавна 27 центрів центрів з надання безоплатної правової допомоги (щоправда, два з них – у Севостополі та Криму – уже не діють) надавали людям юридичний захист у кримінальних справах. З першого липня таких центрів уже сто. Відтак вони забезпечуватимуть надання вторинної правової допомоги і у цивільних та адміністративних справах. Якщо говорити просто, вторинна допомога – це допомога адвоката.

Тернопільський місцевий центр знаходиться по вулиці Шпитальній, 7. Сюди можуть звертатися жителі Тернополя, Тернопільського, Зборівського, Теребовлянського, Підволочиського, Козівського, Бережанського та Підгаєцького районів.

До Чортківського місцевого центру – жителі Чортківського, Борщівського, Бучацького, Гусятинського, Монастириського, Заліщицького районів.

До Кременецького місцевого центру – жителі Кременецького, Збаразького, Шумського, Лановецького районів.

Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу у цивільних та адміністративних справах? Це малозабезпечені (якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий прожиткового мінімуму), інваліди (якщо їхня пенсія чи допомога – у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб); діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти – жертви домашнього насильства; особи, на яких поширюється ЗУ «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту». Важливо, що безоплатну вторинну правову допомогу гарантують учасникам АТО, а також іншим особам, на яких поширюється ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Також це право мають особи, стосовно яких вирішується питання про обмеження чи позбавлення цивільної дієздатності, примусової психіатричної допомоги.

Фактично йдеться про дуже широкі версти населення, бо ж у нашій області малозабезпечених, безробітних багато.
При зверненні до місцевого центру людям слід підтвердити своє право на безоплатну вторинну правову допомогу довідкою з органів соціального захисту чи Пенсійного фонду (залежно від підстави), довідкою про склад сім’ї, про доходи членів сім’ї. Звісно, треба мати з собою паспорт.

Очікується, що звернень буде багато. За словами Ірини Хондогій, центри активно співпрацюватимуть з органами влади та місцевого самоврядування, які відповідно до своїх обов’язків надають первинну правову допомогу, тобто консультації. Також буде налагоджена співпраця з громадськими організаціями. Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях Володимир Шевченко також готовий до співпраці з центрами.

Перед тим, як вирушати до місцевого центру, варто з’ясувати деталі за телефоном 0800213103. Цей номер обслуговує усі центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги в області.