Українські новини

Звернення групи громадянських лідерів до ораторів Євромайдану

09.12.2013

Група громадянських лідерів звернулася до виступаючих на Євромайдані з проханням утримуватися від ксенофобських висловлювань та «мови ворожнечі»

Організаційному комітету Євромайдану та усім тим, хто бере на себе обов’язок координації дій на Майдані Незалежності

Ми, громадські та правозахисні організації, журналісти, активісти, студенти, наукові співробітники, дослідники - занепокоєні наявністю на Євромайдані дискримінаційної риторики, яка лунає в промовах спікерів, під час звернень зі сцени. Прикро констатувати той факт, що ресурс “вільного мікрофону”, який дає змогу висловлюватись усім, хто має що сказати - подекуди перетворюється на ефективний інструмент поширення “мови ворожнечі” (“hate speech”) до мирних протестувальників.

Наведемо лише декілька прикладів: в перші дні Євромайдану, українська блогерка та активістка - Олена Білозерська говорила про “вибіркову толерантність”; 23 листопада “вільний мікрофон” був наданий виступаючій Діані Камлюк, котра зверталась до громадян на площі з антисемітськими та расистськими гаслами. Мова ненависті може призвести до зростання агресії серед учасників протесту і навіть до проявів насилля, що стане на заваді цілей майдану. Так, 4 грудня на активістів Конфедерації Вільних Профспілок України було скоєно напад (тілесні ушкодження та псування майна), передумовою до нападу стала публічна заява виступаючого на сцені майдану, котрий назвав активістів “провокаторами” та дезінформував протестувальників, вказавши на належність у останніх партійної символіки.

Люди, які виступають на майдані за європейський вибір, представляють різні етноси, національності, мови, релігії, сексуальную орієнтацію та стать, соціальні стани та переконання, і тому публічна риторика Майдану має поважати права кожного заради об’єднання зусиль усіх учасників мирного протесту. Але сьогодні Майдан стає небезпечним для тих груп населення, в бік яких лунають дискримінаційні вислови та гасла.

Ми просимо організаційний комітет Євромайдану виробити рекомендації для публічних виступів зі сцени, про які періодично має нагадувати ведучий і відповідно реагувати (робити зауваження) або вже не давати мікрофон таким промовцям.

Учасники Євромайдану - різні! Але всі вони обирають європейські цінності і бажають Україні процвітання в сім’ї вільних, демократичних європейських народів.

Станом на 8 грудня підписались під зверненням:


Антон Шеховцов, політолог, Університетський коледж Лондона
В’ячеслав Ліхачов, член Генеральної ради Євроазіатського єврейського конгресу
Павло Клименко, координатор програми FARЕ в Східній Европі
Ганна Гриценко, соціолог
Тетяна Безрук, студентка, НаУКМА
Андреас Умланд, доцент кафедри політології НаУКМА
Максим Буткевич, журналіст, співкоординатор Проекту "Без кордонів"
Олександра Бінерт, PRAVO. Berlin Group for Human Rights in Ukraine
Др. Роман Дубасевич, культуролог, Ґрайфсвальд
Ганна Ленчовська, психолог, виконавчий директор Конгресу Національних Громад України
Олександра Назарова, спеціалістка з розвитку Проекту “Без Кордонів”
Андрей Зятковский, студент, Гумбольдський Університет Берліну
Святослав Стецькович, магістрант відділення історії Університету Гамбурга